дома Свет БИЛ ГЕЈТС ЗНАЕ КОГА СВЕТОТ ЌЕ СЕ ИЗБОРИ СО КОРОНАТА: Сепак, неговото...

БИЛ ГЕЈТС ЗНАЕ КОГА СВЕТОТ ЌЕ СЕ ИЗБОРИ СО КОРОНАТА: Сепак, неговото предвидување носи нешто што ќе биде тешко за сите

За жал, има многу лоши пораки за овие прашања. Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс предвидува дека оваа есен ќе биде полоша за Америка од летото во однос на последиците од епидемијата на корона вирусот. „Бројките растат“, рече Гејтс во неодамнешното интервју за „Политико“. Тој изјави дека е можно да има зголемен пренос на вирусот, имајќи предвид дека доаѓа постудено време, а луѓето поминуваат сè повеќе време во затворени простории. Гејтс истакна дека, сè додека Америка не започне активно да ја дистрибуира вакцината за коронавирус, „единственото нешто што ни преостанува е нашето однесување“, најверојатно размислувајќи за одржување на физичка дистанца и носење маски.

„За жал, има многу лоши пораки за овие прашања, а носењето маски не се почитува во САД“, рече милијардерот.Гејтс во неодамнешното интервју за Ен-Би-Си изјави дека животот ќе се врати во нормала по пандемијата само кога ќе се исполнат два услови – кога ќе се појави втората генерација на вакцини и кога вирусот ќе исчезне на целата планета. „Единствениот начин да се вратиме во нормала е да немаме прва генерација на вакцини, туку втора, што може да биде супер-ефикасно и да се примени на голем број луѓе. На тој начин, ќе ја елиминираме болеста на глобално ниво “, рече Гејтс. Тој пред само еден месец рече дека Соединетите држави можат да се вратат во нормала летото 2021 година благодарение на вакцините. Потоа најави дека неколку вакцини од првата генерација може да бидат одобрени за употреба на почетокот на следната година.Според последните информации од универзитетот Џон Хопкинс, повеќе од 7,9 милиони луѓе во САД биле заразени со вирусот корона, а 217.717 починале.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Мицевски: Неусогласеноста помеѓу СДСМ, ДУИ и БЕСА го кочи функционирањето на Собранието

Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а се уште се соочуваме со негова нефункционалност во повеќе сегменти. Партиската...

МОНТАЖНАТА БОЛНИЦА СЕ НАПОЛНИ, БОЛНИ СО КОВИД ЌЕ СЕ ПРИМААТ НА КОЖНА КЛИНИКА И НЕВРОЛОГИЈА

Монтажната болница до Инфективната клиника е скоро полна со болни, па сега новите пациенти ќе се примаат на Клиниката за неврологија и Кожна клиника,...

Кога ЦИА ќе прозбори: Колку разлики можете да најдете на овие слики? (ФОТО)

Администраторите на профилот на ЦИА се многу активни оваа недела, главно поради Ноќта на вештерките, што е во сабота. Тие побараа од луѓето на Twitter...

Пендаровски: Ситуацијата со Ковид-19 е исклучително сериозна!

Претседателот Стево Пандаровски, по состанокот на Советот за безбедност, се обрати пред јавноста, апелирајќи да се почитуваат сите мерки за заштита од корона вирусот,...

Слични вести

Родители, внимание! Google отстрани три апликации популарни меѓу децата

Google отстрани три апликации од Play Store, популарни меѓу најмладите, кои забележаа повеќе од 20 милиони преземања, пренесува TechCrunch. Станува збор за апликациите „Princess Salon“,...

МОНТАЖНАТА БОЛНИЦА СЕ НАПОЛНИ, БОЛНИ СО КОВИД ЌЕ СЕ ПРИМААТ НА КОЖНА КЛИНИКА И НЕВРОЛОГИЈА

Монтажната болница до Инфективната клиника е скоро полна со болни, па сега новите пациенти ќе се примаат на Клиниката за неврологија и Кожна клиника,...

Кога ЦИА ќе прозбори: Колку разлики можете да најдете на овие слики? (ФОТО)

Администраторите на профилот на ЦИА се многу активни оваа недела, главно поради Ноќта на вештерките, што е во сабота. Тие побараа од луѓето на Twitter...

Пендаровски: Ситуацијата со Ковид-19 е исклучително сериозна!

Претседателот Стево Пандаровски, по состанокот на Советот за безбедност, се обрати пред јавноста, апелирајќи да се почитуваат сите мерки за заштита од корона вирусот,...

Снимка од ликвидацијата на напаѓачот кој не престанал да извикува „Алах Акбар“: Градоначалникот на Ница проговори терористичкиот напад (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Терористички напад се случи во црква во Ница во кој загинаа три лица, а неколку беа ранети. Напаѓачот со нож избодел луѓе во црквата,...