дома Свет „Бразилците дојдоа од џунглата“! АРГЕНТИНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПРЕДИЗВИКА СКАНДАЛ: Тој ги поткачи соседите...

„Бразилците дојдоа од џунглата“! АРГЕНТИНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПРЕДИЗВИКА СКАНДАЛ: Тој ги поткачи соседите со несоодветни коментари

Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез предизвика вистински скандал на Twitter со неговиот коментар упатен до шпанскиот премиер Педро Санчез, кој се осврна на врските на таа јужноамериканска земја со Европа.

  • Мексиканците дојдоа од Индијанците, Бразилците од џунгла, а ние Аргентинците од бродот. И бродовите што дојдоа од Европа – рече претседателот Фернандез.

Подоцна се извини за неговите зборови и рече дека различноста на народите во неговата земја е нешто со што е многу горд.

Многумина тврдат дека тој го зел овој коментар од песна на музичарот Лита Небија, чиј претседател е голем обожавател.

Неговите коментари, кои многумина ги толкуваа како расна омраза, предизвикаа големо внимание на социјалните мрежи, пишува „The Guardian“.

  • Не сакав да навредам никого, ако некој се чувствува навреден, се извинувам – додаде тој.

Едуардо Болсонаро, конгресмени и син на аргентинскиот претседател, го осудија коментарот на Фернандез и ја потсетија Аргентина на нивните економски проблеми, со коисе борат од 2018 година.

  • Велам дека бродот што тоне е брод од Аргентина – рече тој, алудирајќи на изјавата на аргентинскиот потпретседател.

Негативните коментари не застанаа само на Твитер, туку се проширија и на другите социјални мрежи.

  • Извинете, сите наши пријатели од Мексико и Бразил, во име на сите Аргентинци, многу ни е непријатно. Знаете колку ве сакаме вас, вашите земји и вашата култура – беше еден од коментарите на YouTube.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ИТАЛИЈА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: По смртта на тинејџерката, „AstraZeneca“ само за оние над 60 години!

Италијанската влада денес објави дека ќе ја користи вакцината „AstraZeneca“ само за лица постари од 60 години, откако една тинејџерка почина од компликации предизвикани...

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

Слични вести

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...