дома Свет БРАЗИЛ Е БИОЛОШКА ФУКУШИМА: Состојбата со короната е надвор од контрола, повеќе...

БРАЗИЛ Е БИОЛОШКА ФУКУШИМА: Состојбата со короната е надвор од контрола, повеќе од 4.000 смртни случаи за еден ден

За еден ден се регистрирани 4.195 смртни случаи во Бразил, што еден лекар ги опиша како „биолошка Фукушима“.

Експоненцијалниот наплив на инфекции и смртни случаи во Бразил ќе ги надмине бројките регистрирани во Соединетите Држави во јануари, кога починаа скоро 80.000 луѓе од COVID-19.

  • Тоа е нуклеарен реактор кој започна со верижна реакција и е надвор од контрола. Тоа е биолошка Фукушима, рече Мигел Николелис, бразилски лекар и професор на Универзитетот Дјук, кој внимателно го следи вирусот.

Бразил е третата земја што има 4.000 смртни случаи за еден ден, само САД и Перу имаа толку трагичен резултат.

Бразилските болници се преполни со пациенти заразени со вирусот корона, а само во последната недела се регистрирани 19.301 нов случај на инфекција, пишуваат странските медиуми.

Додека Соединетите држави се фокусираат на вакцинирање, Бразил е зафатен од заразен вид на вирус, а недостатокот на мерки против короната доведува до тоа целиот систем да биде надвор од контрола.

Од почетокот на пандемијата, Бразил забележа 13,1 милиони случаи на инфекција и 337 000 смртни случаи. Тоа е земја со втор најголем број потврдени случаи на круни, по САД.

Сепак, тоа сè уште не го загрижува претседателот Жаир Болсонар, кој продолжува да се спротивставува на какви било мерки за контрола на инфекцијата.

Тој тврди дека штетата врз економијата ќе биде дури и полоша од влијанието на самиот вирус, па затоа се обиде да укине некои мерки донесени од локалните власти во судовите.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НАЈЛОШИ КРИТИКИ ЗА ПОЗНАТИТЕ МЕСТА: Пирамиди во Гиза полни со песок, Ајфелова кула парче челик

Пирамидите во Гиза се слабо оценети поради „премногу песок“, Стоунхенџ е опишан како „многу ветровит“, а париската градба според некои туристи е премногу комерцијална. Светските...

Популарната актерка почина на 52 годишна возраст! Ја загуби битката со злобната болест!

Популарната актерка Хелен Мекрери почина од рак на 52-годишна возраст, а тоа го потврди и нејзиниот сопруг Демијан Луис на Twitter со зборовите: https://twitter.com/lewis_damian/status/1383081853914128388?s=20 Актерката глумеше...

Ќерката на славниот Мич од „Чувари на плажата„ е првата плус сајз девојка на насловната страница на Playboy (ФОТО ВИДЕО)

Хејли Хаселхоф е ќерка на актерот Дејвид Хаселхоф, славниот Мич од „Чуварот на плажата“, кој станува дел од историјата како прв плус сајз модел...

Меркел, Макрон и Зеленски ја повикаа Русија: Повлечете ја војската

Лидерите на Германија, Франција и Украина ја повикаа Русија денес да ги повлече дополнителните воени сили што ги распореди во близина на украинската граница,...

Слични вести

Дали е можна инфекцијата после примање на обете дози на вакцина?! Студиите открија неверојатни резултати!

Инфекција со вирусот COVID-19, по примањето на двете дози на вакцина, е ретка, според студијата објавена во „New England Journal of Medicine“. Од 28.000 здравствени...

Популарната актерка почина на 52 годишна возраст! Ја загуби битката со злобната болест!

Популарната актерка Хелен Мекрери почина од рак на 52-годишна возраст, а тоа го потврди и нејзиниот сопруг Демијан Луис на Twitter со зборовите: https://twitter.com/lewis_damian/status/1383081853914128388?s=20 Актерката глумеше...

Ќерката на славниот Мич од „Чувари на плажата„ е првата плус сајз девојка на насловната страница на Playboy (ФОТО ВИДЕО)

Хејли Хаселхоф е ќерка на актерот Дејвид Хаселхоф, славниот Мич од „Чуварот на плажата“, кој станува дел од историјата како прв плус сајз модел...

Меркел, Макрон и Зеленски ја повикаа Русија: Повлечете ја војската

Лидерите на Германија, Франција и Украина ја повикаа Русија денес да ги повлече дополнителните воени сили што ги распореди во близина на украинската граница,...

Грамофоните проработеа повторно: Подгответе се за 500 ексклузивни винили

Продажбата на винил плочите во САД во текот на 2013 година порасна за 32 проценти. Нафталин… Во 2021 година, Велика Британија не остана ниту...