дома Свет Британците не ја препорачуваат „AstraZeneса“ на младите под 30 години, за нив...

Британците не ја препорачуваат „AstraZeneса“ на младите под 30 години, за нив другите две вакцини

Имунизацијата против COVID-19 со вакцините на Универзитетпот Оксфорд и AstraZeneca, на возраст под 30 години, ќе биде запрена денес врз основа на препораките на Британската агенција за лекови и медицински помагала (MHRA) објавија британските дневни весници „Sun“ и Sky News“.

Агенцијата наведува дека, наместо AstraZeneca, младите на возраст меѓу 18 и 29 години ќе бидат вакцинирани со вакцината Pfizer“ и Moderna , објави Ројтерс.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека внимателно ќе ги следи советите за вакцината од Универзитетите во Оксфорд и АстраЗенека MHRA и JCVI (Заеднички комитет за вакцинација и имунизација), но дека не верува дека ќе мора да го смени распоредот за ублажување на рестриктивните мерки.

  • Мислам дека клучна работа е да се слуша што препорачуваат научниците и лекарите, медицинските експерти, истакна Џонсон.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Почина најстарата американка на 116 години: Хестер остави зад себе 100 правнуци и правнуци! Го закопа сопругот пред половина век!

Почина најстарата Американка, Хестер Форд, која имаше 116 години, оставајќи зад себе многу потомци, меѓу кои околу 100 правнуци, соопшти денес нејзиното семејство. Иако постоеше...

Најверојатно е потребна и трета доза на вакцината Pfizer

Директорот на компанијата „Pfizer“, Алберт Бурла, денес објави дека трета доза на вакцината е „најверојатно“ потребна, 12 месеци по повторната вакцинација. Тој исто така рече...

Почина најстарата американка на 116 години: Хестер остави зад себе 100 правнуци и правнуци! Го закопа сопругот пред половина век!

Почина најстарата Американка, Хестер Форд, која имаше 116 години, оставајќи зад себе многу потомци, меѓу кои околу 100 правнуци, соопшти денес нејзиното семејство. Иако постоеше...

НИКОГАШ НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ ВАКВО КУЧЕ! Како кутре било тешко повредено во сообраќајна несреќа, а денес измамува насмевка на лицето на сите!

Не е невообичаено куче да трча со својот сопственик, но да трча на задните нозе е веќе нешто што предизвикува насмевка на лицата на...

Слични вести

Доволно е само да му шепнете: Само еден збор ќе го излуди вашиот партнер луд додека водите љубов!!!

Дали некогаш сте експериментирале со „валкани муабети“? Пробајте, може да биде забавно да се започне со тоа. И може да биде исклучително силен афродизијак. Понекогаш дури и...

Најверојатно е потребна и трета доза на вакцината Pfizer

Директорот на компанијата „Pfizer“, Алберт Бурла, денес објави дека трета доза на вакцината е „најверојатно“ потребна, 12 месеци по повторната вакцинација. Тој исто така рече...

Почина најстарата американка на 116 години: Хестер остави зад себе 100 правнуци и правнуци! Го закопа сопругот пред половина век!

Почина најстарата Американка, Хестер Форд, која имаше 116 години, оставајќи зад себе многу потомци, меѓу кои околу 100 правнуци, соопшти денес нејзиното семејство. Иако постоеше...

НИКОГАШ НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ ВАКВО КУЧЕ! Како кутре било тешко повредено во сообраќајна несреќа, а денес измамува насмевка на лицето на сите!

Не е невообичаено куче да трча со својот сопственик, но да трча на задните нозе е веќе нешто што предизвикува насмевка на лицата на...

Жени, ова ќе ве интересира: Ова се професиите кои се НАЈОДБИВНИ за мажите

Дали некогаш сте помислиле дека занимањето на жената има врска со привлечноста? Многумина веројатно никогаш не. Сепак, според истражувањето на една страница, сепак треба да бидеме...