дома Свет БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАПИДНО РАСТЕ: Во конфликтите во Израел, повеќе од...

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАПИДНО РАСТЕ: Во конфликтите во Израел, повеќе од 70 жртви, има и мали деца

Најмалку 72 лица се убиени во израелски напади, од кои 17 деца, откако во понеделникот ескалираа судирите меѓу Израел и Палестинците, потврдија претставници на Министерството за здравство, управувано од Хамас.

Во исто време, во Израел беа убиени седум лица, потврдија израелските здравствени власти, пренесува Ројтерс.

Хамас рано утрово лансираше ракети на Тел Авив кон Ерусалим, а Израел вети дека ќе продолжи да пука кон исламистичките фракции во Газа, и покрај предвидувањата на американскиот претседател Џо Бајден дека нивниот судир може наскоро да заврши.

Засега нема информации за жртвите од ракетниот напад, поради што сирените се огласија северно до Нахалал, на 100 километри од Газа, поради што илјадници Израелци мораа да одат во засолништа.

Израел утрово лансираше ракети кон северниот град Газа. Според телевизискиот канал Ал-Џезира, биле извршени воздушни напади врз областа Шеик Радван, а телата на две лица биле пронајдени под урнатините на урнат дом.

Размената на ракетни удари меѓу Израел и палестинските радикали од појасот Газа уследи по избувнувањето на немирите во близина на џамијата Ал-Акса во стариот град во Ерусалим, на почетокот на мај.

Судирите меѓу Палестинците и израелската полиција беа предизвикани од одлуката на израелскиот суд за окупација на станбени објекти во кои живееле Палестинци.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СТРАШНИ СЦЕНИ ОД СОЛУН, СИЛНО НЕВРЕМЕ го уништи ГРАДОТ: Маж е погина во поројот, улиците претворени во реки! (ВИДЕО)

Делови од Грција беа погодени од силно невреме вчера, а еден човек погина во Солун кога поројот му го однел автомобилот. Според грчката противпожарна служба,...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...

ТОМАС МАРКЛ ЈА МОЛИ МЕГАН ЗА ПРОШКА: Ќе се разочарам многу ако не ја сретнам мојата внука Лилибет, не сум направил ништо толку страшно!

Томас Маркл повторно се огласи по раѓањето на неговата внука Лилибет и рече дека би сакал да разговара со неговата ќерка Меган, со која...

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

Слични вести

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...

ТОМАС МАРКЛ ЈА МОЛИ МЕГАН ЗА ПРОШКА: Ќе се разочарам многу ако не ја сретнам мојата внука Лилибет, не сум направил ништо толку страшно!

Томас Маркл повторно се огласи по раѓањето на неговата внука Лилибет и рече дека би сакал да разговара со неговата ќерка Меган, со која...

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

СТРАШНИ СЦЕНИ ОД СОЛУН, СИЛНО НЕВРЕМЕ го уништи ГРАДОТ: Маж е погина во поројот, улиците претворени во реки! (ВИДЕО)

Делови од Грција беа погодени од силно невреме вчера, а еден човек погина во Солун кога поројот му го однел автомобилот. Според грчката противпожарна служба,...