дома Свет ВАЖНА ОДЛУКА: „AstraZeneca“ надвор од употреба, „Johnson & Johnson“ сè уште се...

ВАЖНА ОДЛУКА: „AstraZeneca“ надвор од употреба, „Johnson & Johnson“ сè уште се разгледува!

Норвешка нема да продолжи да ја користи вакцината AstraZeneca, а одлуката дали да се вклучи Johnson & Johnson во системот на масовна имунизација сè уште не е донесена, објави премиерот Ерна Солберг.

„Владата донесе одлука вакцината AstraZeneca да не се користи во Норвешка, дури и за волонтери, рече Солберг.

Комисија назначена од владата препорача двете вакцини да бидат исклучени од норвешката програма заради ризик од ретки, но штетни несакани ефекти.

Солберг рече дека одлуката се заснова на препораките на одборот на експерти и норвешкиот институт за јавно здравје, го препорача повлекувањето на AstraZeneca и Johnson & Johnson .

  • Норвешка ќе продолжи да ја прекинува употребата на вакцината Johnson & Johnson но сè уште не ја исклучи од програмата за вакцинација, рече Солберг.

Вакцината Johnson & Johnson досега не била користена во Норвешка и покрај одобрението од Европската агенција за лекови (ЕМА), додека ДПА соопшти дека норвешката влада размислува да им ја понуди вакцината Johnson & Johnson на оние кои сакаат да ја примат.

Норвешка престана да ја користи AstraZeneca на 11 март поради претпазливост по појавата на ретки тромби по вакцинирањето, вклучително и смртни случаи, а Данска ја повлече вакцината пред нешто повеќе од еден месец.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...

Слични вести

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...

Грција во напад на коментаторот на МТВ Тони Стојановски

Државната новинска агенција на Грција (АНА-МПА) објави реакција во која остро протестира на начинот на кој новинарите на МТВ, Тони Стојановски и Горан Милковски,...