дома Свет Вакцинацијата на деца нема да се препорачува додека не завршат тестовите

Вакцинацијата на деца нема да се препорачува додека не завршат тестовите

Светската здравствена организација (СЗО) денес изјави дека е најважно родителите да знаат дека вакцинирањето деца против коронавирус нема да се препорачува за вакцини кои не спомнале клиничко тестирање кај деца.

“Вакцините што ќе се користат кај децата ќе биде потврдено дека се ефикасни и безбедни. Засега, мислам дека има збор само за „Pfizer“, но се прават клинички студии и за други, рекоа од СЗО.

Тие се надоврзаа дека организацијата засега не препорачува вакцинирање на деца, туку само затоа што има и други приоритетни групи.

  • Знаеме дека има многу земји во светот кои немаат доволно вакцини за возрасни, за стари лица, за луѓе со хронични болести, кои се фактор на ризик за сериозни болести“.

Тие велат дека децата во моментот не се приоритетна група, но доколку има вакцина, може да се вакцинираат.

  • Ако имаме работа со деца со некои хронични болести, тие деца имаат приоритет. Во спротивно, здрави деца може да се вакцинираат, се разбира.

На прашањето дали ќе биде потребна трета доза на вакцина, рекоа дека веруваат оти ќе дојде време кога ќе биде потребна трета доза, но СЗО нема точен одговор кога и на кого. Рекоа дека целта на СЗО е да вакцинира 30 проценти од светската популација до крајот на оваа година, но според него, светот е далеку од тоа.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ПО ВЕРИДБАТА СО ЧАРЛС, ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА НАПРАВИ НЕШТО ВО ТАЈНОСТ: Има причина за тоа!

Пред да замине на официјална турнеја низ Австралија со нејзиниот сопруг Чарлс, трагично починатата британска принцеза Дајана ја посети таа земја во февруари 1981...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

Слични вести

АМЕРИКАНЕЦ ВЛЕГОЛ ВО УСТАТА НА КИТ! Овој човек преживеал НЕВЕРОЈАТЕН ИНЦИДЕНТ!

Американецот Мајкл Пакард, кој собирал јастози веќе 40 години, скоро го проголтал грбав кит. Пакард рече дека нуркал во морето во државата Масачусетс, кога заврши...

ПО ВЕРИДБАТА СО ЧАРЛС, ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА НАПРАВИ НЕШТО ВО ТАЈНОСТ: Има причина за тоа!

Пред да замине на официјална турнеја низ Австралија со нејзиниот сопруг Чарлс, трагично починатата британска принцеза Дајана ја посети таа земја во февруари 1981...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...