дома Свет ВАТИКАН НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМОТИ ИМА: Пописот на недвижнини ќе биде готов...

ВАТИКАН НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМОТИ ИМА: Пописот на недвижнини ќе биде готов напролет, папата Франциско брза да избегне скандали! (ВИДЕО)

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти низ Рим: Ватикан откри повеќе детали за својата империја во недвижнини, изворот на приход – и скандалот.

Нунцио Галантино, кого папата Франциско го донесе пред две години за да го централизира имотот на Ватикан, вели дека му е доста од „сензационалистички“ приказни за богатството на папската држава. „Кога луѓето велат дека повеќето недвижнини во Рим припаѓаат на Католичката црква и на Ватикан, тоа едноставно не е точно“, изјави за АФП епископот, кој е на чело на управата за наследство на Апостолскиот стол (АПСА).

Сепак, големината на имотот што ја поседува Ватикан сè уште привлекува внимание, додека управата на една зграда во Лондон предизвика голем скандал во срцето на Католичката црква.

Инвестициите датираат од 1929 година, кога државата Ватикан беше основана како независна територија во договорот со Италија, кој вклучуваше компензација за земјите запленети од поранешните папски држави.

Меѓу преземените црковни средства била огромната палата Квиринале, во која некогаш живееле 30 папи, а сега резиденција на италијанскиот претседател.

Тогаш папата Пиј XI реши да ги искористи парите за да инвестира во имот, вклучително и во странство, „со цел да се обезбеди слобода и независност на Црквата“, рече Галантино.

АПСА управуваше со 737 објекти во срцето на Париз, околу Булеварот Сен Мишел, Одеон или Елисејските полиња, опфаќајќи скоро 56.000 квадратни метри и во вредност од околу 595,5 милиони евра (722,1 милиони УСД).

Во Лондон има 27 недвижнини – меѓу нив има и адреси на плоштадот Сент Џејмс, Кенсингтон и улицата Bу Бонд, со површина од околу 4600 квадратни метри и во вредност од околу 108,5 милиони евра (131,4 милиони долари).

Во меѓувреме, во Швајцарија, особено во Женева и Лозана, црквата има 140 имот од 16.000 квадратни метри и во вредност од повеќе од 91 милион евра (110 милиони долари).

Назад во Рим, Ватикан изгради цели згради, особено во двете главни улици што се спојуваат на плоштадот Свети Петар, вклучувајќи ја и познатата Вила дела Кончилиаони.

Денес, АПСА, исто така, директно управува со изнајмување на 2.400 станови и 600 канцеларии и продавници во Италија, што во 2019 година донесе 99 милиони евра (119,9 милиони долари).

Околу 15 проценти се пуштени на отворен пазар, 30 проценти по субвенционирани стапки, особено на вработените и пензионерите, а останатите се окупирани од ватикански институции или бесплатно изнајмени на училишта или универзитети.

Една од целите на Галантин е да ги подобри „перформансите“ на средствата на Ватикан, истакнувајќи дека некои станови се празни, а други се расипани по повеќегодишна употреба.

Но, тој инсистира на тоа дека Светиот Престол, далеку од трговец, неодамна донирал имот за добротворна работа на папата, истакнувајќи дека раскошна зграда на еден од најбараните римски ридови се користи за обука на свештенството.

Галантино вели дека е тешко да се даде вредност на италијанскиот имот на Ватикан, не само затоа што зградите како базиликата Свети Петар се непроценливи, но тие веројатно ќе се прошират на неколку милијарди евра само за недвижнини на пазарот за изнајмување.

Покрај тоа, има стотици станови управувани од министерството што ги надгледува мисионерските активности на Црквата, кои носат нови три до четири милијарди евра (3,6-4,8 милијарди долари), според економскиот весник „Il Sole 24 Ore“..

АПСА сè уште прави попис на нејзините италијански својства, за кои Галантино се надева дека ќе биде готов до пролет.

Папата Франциско исто така неодамна го стави под контрола на АПСА имотот во Лондон што го стекна моќниот државен секретаријат – централната администрација на Ватикан преку италијански посредници.

Меѓу нив има куќа на авенијата Слоун 60, во срцето на ексклузивниот кварт Челси во Лондон, купена во две фази од 2014 година.

Италијански финансиер кој беше посредник на Ватикан во тој бизнис беше уапсен минатата година под обвинение за корупција, иако подоцна беше ослободен.

Минатата година, ватиканската полиција започна итен упад во канцелариите на Државниот секретаријат.

И минатата година, висок функционер одговорен за време на договорот, кардиналот Анџело Беку, ненадејно беше отпуштен.

Црквата исто така се посрамоти откако инвестицискиот фонд со седиште во Малта, кој управува со друг од своите портфолија на имот во Лондон, кој се состои од пет луксузни апартмани, ја искористи заработката за да инвестира во филм за геј музичката sвезда Елтон Џон, „Рокетман“.

Папата рече дека сака што побрзо да се повлече од овие инвестиции со цел да се намали ризикот по угледот на Црквата.

Скандалите со имотот не се ништо ново.

Минатиот месец, судовите во Ватикан го осудија поранешниот шеф на Ватиканската банка ИОР на девет години затвор за проневера и перење пари во врска со корумпирани трансакции со недвижнини.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

КАКО БРЗО ДА ЛОЦИРАТЕ ЛИЦЕ КОИ ИСЧЕЗНУВА? Паметните телефони имаат одлично решение!

Додека полицијата не го преземе случајот, можете сами да направите некои работи што, во моментот на исчезнување, можат да бидат од голема важност заради...

ВАТИКАН НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМОТИ ИМА: Пописот на недвижнини ќе биде готов напролет, папата Франциско брза да избегне скандали! (ВИДЕО)

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти низ Рим: Ватикан откри повеќе детали за својата империја во недвижнини, изворот на приход...

БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија, еве како стигна до брнара! (ВИДЕО)

Тинејџер кој бил решен да го добие својот дом заштедил цело богатство затоа што изградил кабина брнара во дворот на куќата на неговите родители. Томас...

Германските пиварници бараат помош од државата: Поради короната го фрлаат непродаденото пиво вредно милиони евра

Германските пиварници беа принудени да го фрлат непродаденото пиво, поради што побараа финансиска помош од државата во време кога се продолжува полицискиот час, соопшти...

Слични вести

НА ХОЛАНДСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ИМ „ПРЕКИПЕ“: Тие ја тужат државата затоа што ги затвори кафулињата, бизнис оди низ вода!!!

Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денес објави дека ќе ја тужи холандската држава да ги укине мерките за заклучување, за...

ВАТИКАН НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМОТИ ИМА: Пописот на недвижнини ќе биде готов напролет, папата Франциско брза да избегне скандали! (ВИДЕО)

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти низ Рим: Ватикан откри повеќе детали за својата империја во недвижнини, изворот на приход...

БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија, еве како стигна до брнара! (ВИДЕО)

Тинејџер кој бил решен да го добие својот дом заштедил цело богатство затоа што изградил кабина брнара во дворот на куќата на неговите родители. Томас...

Германските пиварници бараат помош од државата: Поради короната го фрлаат непродаденото пиво вредно милиони евра

Германските пиварници беа принудени да го фрлат непродаденото пиво, поради што побараа финансиска помош од државата во време кога се продолжува полицискиот час, соопшти...

ПОРАНЕШЕН ИГРАЧ НА РЕАЛ ОБВИНЕТ ЗА ДЕТСКА ПОРНОГРАФИЈА: Германецот на суд за поседување и дистрибуција на фотографии со БОЛНА СОДРЖИНА!

Поранешниот германски репрезентативец и поранешен играч на Реал, Кристоф Мецелдер (39) е во големи проблеми. Имено, тој беше обвинет минатата година за поседување и споделување...