дома Свет ВИСТИНСКИ КОШМАР! Екипажот живееше на бродот четири години во ужасни услови, и...

ВИСТИНСКИ КОШМАР! Екипажот живееше на бродот четири години во ужасни услови, и не им беше дозволено да го напуштат (ВИДЕО)

Затворање против нечија волја е кошмар за многу луѓе. Такво искуство го опишаа пет морнари кои беа принудени да живеат на цистерна со нафта скоро четири години како „жив пекол“. Изгледа дека тие конечно ќе можат да се вратат дома сега

Кошмарот на морнарите од бродот МТ Иба започна во 2017 година. Потоа, сопственикот на бродот со тежина од 5.000 тони престана да го плаќа екипажот, како и да ги плаќа давачките за користење на пристаништето каде што обично паркира. Поради законските прописи, екипажот не можеше да го напушти бродот, за последен пат слета на брегот на Обединетите Арапски Емирати и оттогаш не го допре копното.

Морнарите успеаја да преживеат само благодарение на добротворната организација што им донесе храна и други основни производи во овој период. Сепак, наскоро екипажот може да го напушти бродот засекогаш, според „Гардијан“. Неодамна, по буквално една година, тој стигна до блиското копно, каде неговите членови се состанаа со претставници на компанијата Алко Шипинг, на која бродот претходно и припаѓаше. Нејзините нови сопственици, Shark Power Marina, веќе му исплатиле на екипажот околу 70% од исплатените исплати, што е околу 165 илјади долари (135 илјади евра). После тоа, бродот треба да се обезбеди и да се поправи сидрото, кое неодамна беше оштетено.

Sailors stranded near shore after four years of voyage – YouTube

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Ангела пресече: Јас нема да се вакцинирам со неа

Стотици илјади дози на вакцина за коронавирус на компанијата „AstraZeneca“ во Германија пропаѓаат. Последниот суд го даде и Ангела Меркел: Не се вакцинира. Иако Европската...

Исхраната влијае на формата на големите кучиња и може да е мач со две острици

На куче од 25 кг му се потребни 1.000 до 1.500 калории на ден. Повеќето големи кучиња потекнуваат од предци кои генетски носат потенцијал за...

Чудо сред Пацификот: Морнар паднал од брод, животот му го спасил „црна точка“ на хоризонтот!

Тој му соопштил на својот син дека по завршувањето на ноќната смена се чувствувал вртоглавица и излегол на палубата за да се освести, но...

Мајка продала снимки од нејзината гола ќерка на ПЕДОФИЛ преку Фејсбук

Државното обвинителство на округот Бјеловар покрена обвинение против 38-годишна жена и 55-годишен маж за сторени седум сериозни кривични дела сексуална злоупотреба и експлоатација на...

Слични вести

Четири хороскопски знаци со најатрактивна личност

Ако имате привлечна личност, тоа го прави вашиот живот прилично едноставен. Автоматски сте привлечни за луѓето и тие се подготвени да ви помогнат. Кога...

Исхраната влијае на формата на големите кучиња и може да е мач со две острици

На куче од 25 кг му се потребни 1.000 до 1.500 калории на ден. Повеќето големи кучиња потекнуваат од предци кои генетски носат потенцијал за...

Чудо сред Пацификот: Морнар паднал од брод, животот му го спасил „црна точка“ на хоризонтот!

Тој му соопштил на својот син дека по завршувањето на ноќната смена се чувствувал вртоглавица и излегол на палубата за да се освести, но...

Мајка продала снимки од нејзината гола ќерка на ПЕДОФИЛ преку Фејсбук

Државното обвинителство на округот Бјеловар покрена обвинение против 38-годишна жена и 55-годишен маж за сторени седум сериозни кривични дела сексуална злоупотреба и експлоатација на...

Падобран носеше тајна порака, луѓето на Интернет успеаја многу брзо да ја дешифрираат (ФОТО)

Неодамнешното слетување на вселенското летало Прасавиренс на Марс со право може да се вклучи во големите космички достигнувања на човештвото. Можеби сте забележале дека...