дома Свет Германците внимаваат на одобрување на домашната вакцина „CureVac“

Германците внимаваат на одобрување на домашната вакцина „CureVac“

Минатата година, тоа беше една од првите „ветувачки вакцини“. Тогаш тие рекоа дека не сакаат најбрза, туку најдобра вакцина. И сега велат дека очекуваат одобрување во јуни. Што е со вакцината на германската компанија CureVac?

  • Тишината понекогаш може да изгледа сомнителна. И во изминатите неколку недели, приказните за вакцината CureVac стивнаа”, пишува Die Deutsche Zeitung
  • Таа тишина е толку голема бидејќи бучавата околу другите производители е голема.
    Навистина, вакцината за mRNA на „Pfizer“, развиена во германската лабораторија

BioNTech во Мајнц, се пријавуваше секој ден со месеци. Слично е и со шведско-британската AstraZeneca, но и со американската вакцина Johnson & Johnson“.

Овие две векторски вакцини, во ретки случаи, се поврзани со тромбоза. Постојат исто така приказни за тоа дали Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ја одобри руската, исто така, векторска вакцина, Sputnik V“.

Но, што е со mRNA вакцината на компанијата CureVac од Тибинген, Германија?

Одобрување во јуни?
Одобрувањето го очекуваат „на време“, велат од таа германска биофармацевтска компанија. Постапката за одобрување на вакцината пред ЕМА започна во средината на февруари. Повеќе од 40 000 луѓе од Европа и Латинска Америка во моментов учествуваат во ттудијата „фаза 2б / 3“, а најавена е привремена анализа на ефикасноста за вториот квартал на оваа година.

Компанијата очекува ЕМА да издаде одобрување на почетокот на јуни. За некои, тоа оди премногу бавно. Германскиот социјалдемократски здравствен експерт Карл Лаутербах вели:

  • За ЕМА, тоа често трае предолго, веќе го видовме тоа во случајот на BioNTech. Ако се очекува CureVac да работи исто како BioNTech или Moderna, вакцината треба да биде одобрена и применета што е можно поскоро“, рече Лаутербах за неделникот Der Spiegel.

Лотар Вилер, претседател на институтот Роберт Кох, не мисли така. „Не гледам потреба за итно одобрување“, рече тој минатата недела. Во изминатите неколку месеци, Германија, рече тој, го „избра вистинскиот пат“ кога станува збор за одобрување на вакцините, бидејќи внимателно се проучуваат можните несакани ефекти.

Германскиот министер за здравство се согласува со него:

  • Податоците сè уште ги нема, рече Јенс Спан, така што не е можно да се издаде дозвола за Кјурвек по итна постапка.

Масовно производство – тесно грло?
Примерот на BioNTech покажува дека бавното одобрување не е единствениот фактор што спречува брза и масовна имунизација. Друго „тесно грло“ е производството.
Jурвек тврди дека во последните неколку месеци успеале да формираат мрежа на партнери, меѓу кои има гиганти како германски Bayer и британски „GlacsoSmithKlein“. Тие треба да опфаќаат важни чекори во производството на вакцината, чие официјално име е CvnCoV.

Производството во фабриката на CureVac во Тибинген започнува во втората половина на годината, „на наш сопствен ризик“, вели извршниот директор на CureVac, Франц-Вернер Хас. Партнерската мрежа се очекува да се прошири понатаму и до крајот на годината ќе бидат произведени 300 милиони дози. За следната година, CureVac ја коригираше прогнозата од 600 милиони до една милијарда дози.

Компанијата преговара со владите, но и институции како што е Ковакс, вели Хас. Побарувачката за вакцини далеку ја надминува понудата.

Продажба мала, загуби големи, потенцијални огромни
Минатата недела, CureVacобјави податоци за фискалната 2020 година: загубите ги надминуваат приходите. Компанијата минатата година забележа продажба од околу 49 милиони евра, што е скоро три пати повеќе од една година порано. Но, загубата беше околу 110 милиони евра. Компанијата објаснува дека со зголемените трошоци за истражување и развој на вакцината.

Сепак, касата на компанијата е полна: ликвидноста изнесуваше дури 1,3 милијарди евра на крајот на годината. Многу пари се слеаја кога CureVac излезе во јавноста минатата година. Оваа година беа издадени нови акции, со што беа собрани дополнителни 517,5 милиони евра.

Вкупната вредност на компанијата се проценува на дури 16 милијарди евра. Со причина, експертите на берзата ѝ веруваат. Продажбата на CureVac сега е мала, а загубите се големи – но затоа потенцијалот е огромен.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Не можам да се скријат: Бен Афлек и Џенифер Лопез повторно фатени заедно (ФОТО)

Странските медиуми не престануваат да пишуваат за фактот дека пејачката Џенифер Лопез и актерот Бен Афлек се повторно заедно. И тоа по скоро 17...

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации...

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Слични вести

Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Древната црква „Virgen de los Dolores“ во Мексико се појави над површината на водата откако сушата го намали нивото на езерото во кое беше...

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации...

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...