дома Свет Големиот скандал што ги потресе САД, ова може да ја реши судбината...

Големиот скандал што ги потресе САД, ова може да ја реши судбината на следните претседателски избори!

Мајк Помпео ги отфрли обвинувањата од извештајот и го нарече политички мотивиран документ со бројни фактички грешки.

Поранешниот државен секретар на САД, Мајк Помпео, ја злоупотребил својата позиција повеќе од 100 пати и ги прекршил етичките правила барајќи од вработените во Стејт департментот да вршат приватни деловни активности за него и неговата сопруга, соопшти службата за внатрешна контрола на американската влада.

Од вработените во Стејт департментот Помпео и неговата сопруга било побарано да се занимаваат со нивните миленици, да испраќаат божиќни честитки, да организираат приватни собири и да „пазарат“, се вели во извештајот на Ројтерс.

Во официјалниот документ се наведува дека Сузан Помпео двапати побарала од службените лица на Стејт департментот да закажат посети во нејзиниот фризерски салон, а бил ангажиран и еден помошник државен секретар да обезбеди попуст на сместувањето во хотелот на синот на Помпео.

Мајк Помпео ги отфрли обвинувањата од извештајот и го нарече политички мотивиран документ со бројни фактички грешки.

За време на неговиот мандат во Стејт департментот, Помпео имаше затегнати односи со службата за внатрешна контрола, а претседателот Доналд Трамп, на барање на државниот секретар, го замени генералниот инспектор Стив Линик, кој го истражуваше случајот Помпео.

Мајк Помпео важи за еден од републиканците со амбиција да учествува на претседателските избори во 2024 година, додава Ројтерс.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...