дома Свет Десетте најскапи градови за живеење во 2020 година

Десетте најскапи градови за живеење во 2020 година

Во 1980-тите, Хироаки Ота, јапонски психијатар кој работи во Париз, идентификуваше ретка состојба кај јапонските туристи кои го посетија градот. Необичното пореметување било придружено со симптоми како што се вознемиреност и вртоглавица, па дури и халуцинации и тој го идентификувал разочарувањето од главниот град на Франција како нивна причина, пренесува Националната географија.

„Парискиот синдром“ меѓу туристите, како што тој ја нарече оваа состојба, поради откажувањето на меѓународните патувања поради пандемијата, оваа година беше помалку забележлив. Сепак, жителите сè уште често имаат зголемен ритам на срцето поради цените на градот во кој живеат.

Според најновите резултати од истражувањето на глобалното истражување на трошоците за живот спроведено од Единицата за економско разузнавање (ЕИУ), сестринска компанија на „Економист“, главниот град на Франција има најголеми трошоци за живот во светот, додека Хонг Конг и Цирих го делат првото место во истражувањето,  споредено со  цени на скоро 140 производи и услуги во 133 градови низ светот.

И кога ќе се соберат сите параметри, кои вклучуваат промени предизвикани од пандемијата ковид-19, унифицираната листа на најскапи градови за живеење во 2020 година изгледа вака:

1. Париз

2. Хонг Конг

3. Цирих

4. Сингапур

5. Осака

6. Тел Авив

7. Њујорк

8. Женева

9. Лос Анџелес

10. Копенхаген

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

И седи се секси: момците од Холивуд стануваат подобри со возраста

Веќе сме виделе многу пати дека некои славни sвезди изгледаат подобро со годините - како виното. Толку многу актери изгледаат одлично со седа коса,...

И седи се секси: момците од Холивуд стануваат подобри со возраста

Веќе сме виделе многу пати дека некои славни sвезди изгледаат подобро со годините - како виното. Толку многу актери изгледаат одлично со седа коса,...

Ранети жени и дете! Општи хаос во центарот на Њујорк, истрели на Тајмс Сквер!

Две жени и четиригодишно девојче, кои не биле учесници во инцидентот, биле ранети во пукотница по расправија меѓу некои мажи на њујоршкиот Тајмс Сквер,...

БЛАГОРОДНИК ФАТЕН ВО ДИПЛОМАТСКА АФЕРА! Братучед на кралицата Елизабета се обиде да го изигра Путин за пари!

Роднина на кралицата Елизабета Втора, принцот Мајкл (78) од Кент е обвинет дека бил подготвен да го искористи својот статус и да обезбеди пристап...

Слични вести

НЕВЕРОЈАТНО, НО ВИСТИНА! Полицијата стави папагалот во притвор затоа што тргнал да краде со сопственикот!

Папагал престојувал во одделот за притвор во Утрехт, Холандија, кој бил очевидец илидел од грабеж извршен од неговиот сопственик. Според локалната полиција, тие го уапсиле...

И седи се секси: момците од Холивуд стануваат подобри со возраста

Веќе сме виделе многу пати дека некои славни sвезди изгледаат подобро со годините - како виното. Толку многу актери изгледаат одлично со седа коса,...

Ранети жени и дете! Општи хаос во центарот на Њујорк, истрели на Тајмс Сквер!

Две жени и четиригодишно девојче, кои не биле учесници во инцидентот, биле ранети во пукотница по расправија меѓу некои мажи на њујоршкиот Тајмс Сквер,...

БЛАГОРОДНИК ФАТЕН ВО ДИПЛОМАТСКА АФЕРА! Братучед на кралицата Елизабета се обиде да го изигра Путин за пари!

Роднина на кралицата Елизабета Втора, принцот Мајкл (78) од Кент е обвинет дека бил подготвен да го искористи својот статус и да обезбеди пристап...

ШПАНЦИТЕ НАДВОР ОД СЕБЕ ПО УКИНУВАЊЕ НА КАРАНТИНОТ: Еве како го прославија излегувањето од шестмесечниот карантин (ФОТО ВИДЕО)

Уличните прослави низ Шпанија започнаа денес нешто по полноќ, кога беше укината шестмесечната вонредна состојба поради пандемијата COVID-19. Во Мадрид, полицијата мораше да ги отстрани...