дома Свет Започна најстрогиот карантин во земјата која денес нема забележано ниту еден случај

Започна најстрогиот карантин во земјата која денес нема забележано ниту еден случај

Еден од најсилните lock-down во Австралија започна денес, каде владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна.

Целта, според надлежните, е навремено да се запре ширењето на коронавирусот во државата Јужна Австралија.

Фотографиите на социјалните мрежи ги покажуваат празните улици на Аделаида, главниот град на Јужна Австралија.

Жителите истрчаа во продавниците ден претходно за да набават намирници, објави Ројтерс.

Државата со 1,8 милиони жители забележа 23 нови случаи откако неодамна се појави нова епидемија.

Нема пријавено нови случаи во четвртокот, но 3.200 лица се во карантин, бидејќи биле во контакт со заразените, изјави Никола Спуриер, шеф на здравствената служба на земјата.

Властите воведоа шестдневен карантин, додека државниот премиер објасни дека засилените мерки се должат на патникот што се вратил од Велика Британија.

  • Требаше да ја воведеме оваа екстремна мерка, исто така важна интервенција, со цел да го запреме почетокот на ширењето на короната, рече премиерот Стивен Маршал за националната телевизија АВС, како што објави Ројтерс.

Тој додаде дека Австралија била погодена од многу незгоден вид на корона.

  • Овој вид воопшто не покажува симптоми кај луѓето кои се заразени, додаде тој.

На прашањето дали се доволни шест дена, Маршал рече дека експертите го информирале дека тоа е вистинската мерка.

  • Ме советуваа дека во тој период можеме да го запреме пренесувањето на инфекцијата за овој вид на вирус, додаде тој.

Сепак, здравствените експерти велат дека не е јасно дали навистина новиот вид на вирус влегол во Јужна Австралија, бидејќи генетските податоци сè уште не се достапни.

  • Покрај тоа, соединенијата на коронавирусот од Велика Британија не се разликуваат од оние што се наоѓаат во другите земји, што значи дека е малку веројатно дека постои британски „супер вид“, рече професорот Најџел Мекмилан, директор за заразни болести и имунологија„ Menzies Health “ Институт во Квинсленд на Универзитетот Грифит.
  • Се разбира, неодамна можеше да се појави нов вид, затоа чекаме доказ, додаде тој.

Во исто време, во државата Викторија, која беше главно жариште со 28.000 случаи до минатиот месец, беше забележан 20-ти последователен ден без нови случаи. Нов Јужен Велс, каде што се наоѓа Сиднеј, исто така нема забележано нови случаи на корона.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Фил Спектор, еден од највлијателните музички продуценти на сите времиња, умире во затвор, осуден за убиство на актерка

Ексцентричниот и револуционерен музички продуцент Фил Спектор почина на 81-годишна возраст. Спектор ја трансформираше рок-музиката со неговиот метод „Ѕид на звукот“, а во 2009 година...

Во Норвешка, 29 смртни случаи на стари лица се поврзани со вакцината „Pfizer“: Тој број не е алармантен и е во согласност со очекувањата

Норвешка изрази голема загриженост за безбедноста на вакцината „Pfizer“ за стари лица со сериозни здравствени проблеми откако проценетиот број на смртни случаи по вакцинацијата...

8 тајни на согласување со луѓе: Дајте им време и прифатете ги разликите

Најважната индивидуална состојка на формулата за успех е да знаете како да се сложувате со луѓето, рече поранешниот американски претседател Теодор Рузвелт и тој...

Фил Спектор, еден од највлијателните музички продуценти на сите времиња, умире во затвор, осуден за убиство на актерка

Ексцентричниот и револуционерен музички продуцент Фил Спектор почина на 81-годишна возраст. Спектор ја трансформираше рок-музиката со неговиот метод „Ѕид на звукот“, а во 2009 година...

Слични вести

Последниот европски матријархат: Жените владеат на овие острови, а мажи скоро и да нема!

Двете мали островчиња во Балтичкото Море се посебни во една работа - таму жените сè уште имаат предност, а мажите „седат во вториот ред“....

Во Норвешка, 29 смртни случаи на стари лица се поврзани со вакцината „Pfizer“: Тој број не е алармантен и е во согласност со очекувањата

Норвешка изрази голема загриженост за безбедноста на вакцината „Pfizer“ за стари лица со сериозни здравствени проблеми откако проценетиот број на смртни случаи по вакцинацијата...

8 тајни на согласување со луѓе: Дајте им време и прифатете ги разликите

Најважната индивидуална состојка на формулата за успех е да знаете како да се сложувате со луѓето, рече поранешниот американски претседател Теодор Рузвелт и тој...

Фил Спектор, еден од највлијателните музички продуценти на сите времиња, умире во затвор, осуден за убиство на актерка

Ексцентричниот и револуционерен музички продуцент Фил Спектор почина на 81-годишна возраст. Спектор ја трансформираше рок-музиката со неговиот метод „Ѕид на звукот“, а во 2009 година...

Боксерот Флојд Мејведер се сврши со стриптизета од неговиот клуб

Шампионот во бокс, Флојд Мејведер, наводно се свршил со својата девојка, стриптизетата Ана Монро. Мејведер (43) ја запроси Монро (29), главната стриптизерка во неговиот клуб...