дома Свет Зошто никогаш не дојде до ослободување во логорот на смртта?

Зошто никогаш не дојде до ослободување во логорот на смртта?

Повеќе од шест месеци по ослободувањето на Белград, на 2 мај 1945 година, партизанските единици влегоа во Јасеновац и дури откако усташите мирно го напуштија, по десет дена систематско бришење на трагите на голем злостор.

Од 22 април до 1 мај 1945 година, тие го срушиле кампот Јасеновац до крај и ги запалиле архивите, срушиле згради, објекти и комори за тортура во кои убиле илјадници жртви, од кои повеќето биле Срби, но и многумина Евреи, Роми и хрватски антифашисти. Два дена подоцна, на 4 мај, Генералштабот на тогашната југословенска армија објави дека припадниците на Првиот баталјон на Четвртата српска бригада на 21-та српска дивизија го зазеле и го ослободиле Јасеновац со брзо напредување кон запад. Она што Усташите не успеаја да го соборат, го стори новоформираната комунистичка влада во Хрватска. Таа нареди да се отстрани ѕидот околу логорот Јасеновац на земја, да се срушат сите караули и набљудувачки пунктови, жичани огради и бункери.

Печката од тули, која усташите ја претворија во крематориум, наскоро беше срушена. Нема траги од злосторствата на Јасеновац, особено од можни одговори на прашањето зошто партизаните го заобиколија, дури и во најважните публикации што ја претставуваат официјалната историја на Народноослободителната војна. Во првото издание на Воената енциклопедија од 1961 година, во кое се обработуваат сите теми и настани од војната, не се споменува Јасеновац. И во второто издание објавено 11 години подоцна – 1972 година, нема информации за ослободување на логорот и уапсените.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Едноставна задача им прави проблеми на луѓето затоа што не внимаваат: Дали го гледате решението?

Едноставната задача повторно им пречеше на многумина на социјалните мрежи. Страницата „Bright Side“ често објавува загатки на својот Facebook профил, кои на почетокот изгледаат многу...

Зошто никогаш не дојде до ослободување во логорот на смртта?

Повеќе од шест месеци по ослободувањето на Белград, на 2 мај 1945 година, партизанските единици влегоа во Јасеновац и дури откако усташите мирно го...

Тесла ја лансираше својата текила: Едно шише Теслакила е навистина скапо, и се распродаде со молскавична брзина!

Тесла во моментов е една од водечките светски технолошки корпорации. Сепак, неговиот шеф Елон Маск може да излезе со многу полуди идеи покрај електричните...

ВИСТИНСКИ КОШМАР! Екипажот живееше на бродот четири години во ужасни услови, и не им беше дозволено да го напуштат (ВИДЕО)

Затворање против нечија волја е кошмар за многу луѓе. Такво искуство го опишаа пет морнари кои беа принудени да живеат на цистерна со нафта...

Слични вести

Во Македонија мафијата има своја држава

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со сомнежи и коментар на бегството на екс шефот на УБК Сашо Мијалков. “Одамна реков, мафијата има своја држава. Нема...

Зошто никогаш не дојде до ослободување во логорот на смртта?

Повеќе од шест месеци по ослободувањето на Белград, на 2 мај 1945 година, партизанските единици влегоа во Јасеновац и дури откако усташите мирно го...

Тесла ја лансираше својата текила: Едно шише Теслакила е навистина скапо, и се распродаде со молскавична брзина!

Тесла во моментов е една од водечките светски технолошки корпорации. Сепак, неговиот шеф Елон Маск може да излезе со многу полуди идеи покрај електричните...

ВИСТИНСКИ КОШМАР! Екипажот живееше на бродот четири години во ужасни услови, и не им беше дозволено да го напуштат (ВИДЕО)

Затворање против нечија волја е кошмар за многу луѓе. Такво искуство го опишаа пет морнари кои беа принудени да живеат на цистерна со нафта...

Скандал во Мексико: Судија одбрани гол – ваква сцена досега не е видена! (ВИДЕО)

Уште едно лудо видео од фудбалските терени ни доаѓа од Мексико! На натпреварот помеѓу Круз Азул и Толука, како дел од шампионатот на таа земја,...