дома Свет ИТНО СЕ ОГЛАСИЈА ОД ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ: Ги имаат најновите...

ИТНО СЕ ОГЛАСИЈА ОД ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ: Ги имаат најновите информации за вакцината „AstraZeneca“!

Комитетот за безбедност на Европската агенција за лекови (ЕМА) денес заклучи дека необичните тромби со низок број на тромбоцити треба да бидат наведени како многу ретки, но можни несакани ефекти на вакцината „AstraZeneca“.

При донесувањето на заклучокот, комисијата ги зеде предвид сите тековно достапни докази, вклучително и советите на ад хок експертска група, се наведува на веб-страницата на ЕМА.

ЕМА ги потсетува здравствените работници и луѓето кои примаат вакцина дека треба да бидат свесни за можноста за многу ретки случаи на згрутчување на крвта во комбинација со низок број на тромбоцити во рок од 2 недели по вакцинирањето.

Досега, повеќето пријавени случаи се случиле кај жени на возраст под 60 години во рок од 2 недели по вакцинирањето. Врз основа на моментално достапните докази, специфичните фактори на ризик не се потврдени.

ЕМА посочува дека опасноста од COVID е многу поголема од ризикот од згрутчување на крвта.

COVID-19 е поврзана со ризик од хоспитализација и смрт. Пријавената комбинација на згрутчување на крвта и низок број на тромбоцити е многу ретка, а вкупните придобивки од вакцината во спречувањето на COVID-19 ги ​​надминуваат ризиците од несакани ефекти.

Едно веродостојно објаснување за комбинацијата на згрутчување на крвта и нискиот број на тромбоцити е имунолошкиот одговор на организмот, што доведува до состојба слична на онаа што понекогаш се забележува кај пациенти третирани со хепарин (предизвикана од хепарин, тромбоцитопенија, HIT). PRAC побара нови студии и дополнувања на тековните за да обезбеди повеќе информации и да преземе какви било понатамошни активности.

Во меѓувреме, се наведува дека оние кои примаат вакцина AstraZeneca треба веднаш да контактираат со својот лекар ако забележат некој од следниве симптоми:

  • отежнато дишење
  • болка во градите
  • оток во ногата
  • постојана болка во стомакот
  • невролошки симптоми, вклучувајќи силни и постојани главоболки или заматен вид
    мали дамки од крв под кожата надвор од местото на инјектирање

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

БЕШЕ СТРАШНО СЛАДОК! Познатата актерка даде шокантно признание! Таа излегувала со маж осуден за брутално силување и убиство!

Одговарајќи на прашања на обожавателите на Twitter, актерката Патриша Аркет (53) откри како излегла на состанок со маж осуден за брутално силување и убиство...

Антиваксерите се луѓе со кои не вреди да се расправате – Мик Џегер (ВИДЕО)

Во својата нова песна „Easy Sleazy“, фронтменот на The Rolling Ѕtonеs, Мик егер, ги „закачи“ антиваксери и теоретичари на заговор, а во интервју за...

Ван ден Берг: Ако некој е поврзан со ВМРО, грубо апсење, aко е со СДСМ без лисици и со домашен притвор

Холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, вели дека во Македонија има двојни стандарди при апсењето на лица блиски до власта и на...

Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Зошто Седат Пекер го бара Турција, а Спасовски не?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Седат Пекер алијас Џадин Ахмедоски имал лична карта со украден идентитет. Воедно видовме...

Слични вести

Фајон, Пицула и Заев креирале сличен нон-пејпер, како оној за кој лажат дека го напишал Јанша, му открил тој на Мицкоски

Претседателот Христијан Мицкоски во денешната „Само вистина“ откри дека денеска разговарал со словенечкиот премиер, кој негира дека е кретор на документот за промена на границите,...

Антиваксерите се луѓе со кои не вреди да се расправате – Мик Џегер (ВИДЕО)

Во својата нова песна „Easy Sleazy“, фронтменот на The Rolling Ѕtonеs, Мик егер, ги „закачи“ антиваксери и теоретичари на заговор, а во интервју за...

Ван ден Берг: Ако некој е поврзан со ВМРО, грубо апсење, aко е со СДСМ без лисици и со домашен притвор

Холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, вели дека во Македонија има двојни стандарди при апсењето на лица блиски до власта и на...

Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Зошто Седат Пекер го бара Турција, а Спасовски не?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Седат Пекер алијас Џадин Ахмедоски имал лична карта со украден идентитет. Воедно видовме...

Прва трансплантација на коскена срж од починат донор во Македонија

По повеќемесчни подготовки на клиниката за ортопедија ноќеска е завршена првата трансплантација на коскена срж од починат донор. Се работи за еден од најсложените зафати...