дома Свет Парична казна од 400 евра за јадење бурек без маска, бурекџијата се...

Парична казна од 400 евра за јадење бурек без маска, бурекџијата се понуди да плати

“Ја бараме личноста која минатата недела плати казна во Љубљана за консумирање храна на скалите пред Францисканската црква. Имаме намера да го прашаме каде го купи бурекот. Ако се докаже дека тоа е наш бурек, подготвени сме да ја платиме казната”, рече таа. Добро познатата бурегџилница „Бурек Олимпија“ е на Facebook.

Случајот со момче кое беше казнето со 400 евра во центарот на Љубљана затоа што ја извади маската за да јаде бурек стана многу популарна тема во Словенија, а на Интернет се прошири фотографија на која полицаец ја пишува својата казна.

За него се зборуваше и во парламентот.

Опозицијата го искористи за да ги критикува преземените мерки и ги опиша како апсурдни и прекумерни и посочи дека казните биле дискриминаторски, бидејќи некои политичари се појавувале во јавноста без маски, но не биле казнети, наведува Јутарњи лист.

Словенечката полиција тврди дека казната била оправдана, затоа што момчето не носело маска на јавни места во согласност со прописите.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Ова видео го гледате на ваш сопствен ризик! Добро познат истражувач тврди дека оваа кукла е прогонуван убиец

Професионален истражувач на паранормални појави (да, тоа е неговата професија), Англичанецот Мет Тилет, тврди дека е сопственик на најопседната кукла во светот. Куклата на Ени...

Парична казна од 400 евра за јадење бурек без маска, бурекџијата се понуди да плати

"Ја бараме личноста која минатата недела плати казна во Љубљана за консумирање храна на скалите пред Францисканската црква. Имаме намера да го прашаме каде...

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор: Обвинителот предупреди дека може да избега, но и дека е подготвен за нови злосторства!

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гијулу ги наведе своите аргументи зошто Хашим...

ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА поврзана со хируршките маски: Ова не го знаевме и цело време беше пред нашите очи!

Бидејќи коронавирусот продолжи да се шири, маските станаа задолжителни на многу места. Но, трошоците станаа проблем, како и фактот дека толку многу еднократни пластични...

Слични вести

Колку е навистина висок Монт Еверест: Двајца истражувачи ги ризикуваа своите животи за да го измерат највисокиот врв на светот

Кога ќе стигнат до „покривот на светот“, планинарите обично го креваат своето национално знаме, позираат за селфи или уживаат во прекрасните Хималаи подолу, но...

Парична казна од 400 евра за јадење бурек без маска, бурекџијата се понуди да плати

"Ја бараме личноста која минатата недела плати казна во Љубљана за консумирање храна на скалите пред Францисканската црква. Имаме намера да го прашаме каде...

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор: Обвинителот предупреди дека може да избега, но и дека е подготвен за нови злосторства!

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гијулу ги наведе своите аргументи зошто Хашим...

ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА поврзана со хируршките маски: Ова не го знаевме и цело време беше пред нашите очи!

Бидејќи коронавирусот продолжи да се шири, маските станаа задолжителни на многу места. Но, трошоците станаа проблем, како и фактот дека толку многу еднократни пластични...

Ова видео го гледате на ваш сопствен ризик! Добро познат истражувач тврди дека оваа кукла е прогонуван убиец

Професионален истражувач на паранормални појави (да, тоа е неговата професија), Англичанецот Мет Тилет, тврди дека е сопственик на најопседната кукла во светот. Куклата на Ени...