дома Свет КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови.

Антивирусниот ремдесивир  веќе му донесе на неговиот производител Gilead Science заработка од скоро 900 милиони долари во третиот квартал, објави фармацевтската лабораторија.

Благодарение на продажбата на производот, развиен без успех за третман на хеморагична треска од ебола, групацијата ги задебели своите квартални приходи за 17 проценти на 6,58 милијарди долари.

Гилеад стана профитабилна компанија и оствари нето добивка од 360 милиони долари.

Ремдесивир е еден од првите лекови за кои се покажа дека е релативно ефикасен во ригорозните испитувања за да се скрати времето на опоравување на пациентите со ковид-19.

Се покажа дека Ремдесивир го скратува времето на опоравување за неколку дена, но не е докажано дека ја намалува смртноста.

 

Добијте трајно одобрување

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови.

Американската агенција за борба против дрогата (ФДА) издаде трајно одобрување на 22 октомври за лекот, кој стана единствената специфична терапија за ковид-19 одобрена трајно во Соединетите држави.

Европа и другите земји исто така привремено го одобрија ремдесивир од пролетта.

„Гилеад“ генерира значителен дел од своите приходи со продажба на лекови за СИДА, кои пораснаа за 8 проценти, на 4,5 милијарди долари.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ПРОБЛЕМИ СО НУКЛЕАРНА ЦЕНТРАЛА: Престана да работи по осум дена, Литванците во страв, производството продолжува денес

Во знак на протест, Литванија престана да купува електрична енергија од Белорусија. Нуклеарната централа во Белорусија, која престана да работи неколку дена по отворањето, сепак...

КЛАСИЧНАТА МУЗИКА како лек: Позитивен ефект за многу болести

Одамна е познато дека добрата музика е една од најпријатните работи во животот на луѓето, додека е помалку познато дека таа често делува како...

РОНДА: Град скриен во карпи, под облаците (ФОТО)

Сместен е во провинцијата Малага и се смета за еден од најстарите градови во светот. За прв пат Ронда била населена со Келти, кои ја...

СНИМЕН ГРАБЕЖ НА БАНКА: Со експлозив разнеле банкомат во Приштина! (ВИДЕО)

Портпарол на косовската полиција, Агрон Боровци, потврди дека утрово била ограбена банка во Приштина, откако разбојниците разнеле банкомат со експлозивна направа, објавија приштинските медиуми. Боровци...

Слични вести

Фото временска машина: Како некогаш славните се забавуваа

Познатите личности водат гламурозен живот, па затоа ја ценат добрата забава. Елегантна гардероба, чаша во едната рака и цигара во другата, обично беа задолжителни...

КЛАСИЧНАТА МУЗИКА како лек: Позитивен ефект за многу болести

Одамна е познато дека добрата музика е една од најпријатните работи во животот на луѓето, додека е помалку познато дека таа често делува како...

РОНДА: Град скриен во карпи, под облаците (ФОТО)

Сместен е во провинцијата Малага и се смета за еден од најстарите градови во светот. За прв пат Ронда била населена со Келти, кои ја...

СНИМЕН ГРАБЕЖ НА БАНКА: Со експлозив разнеле банкомат во Приштина! (ВИДЕО)

Портпарол на косовската полиција, Агрон Боровци, потврди дека утрово била ограбена банка во Приштина, откако разбојниците разнеле банкомат со експлозивна направа, објавија приштинските медиуми. Боровци...

Заев за легализација на марихуаната: Скопје како Амстердам, зошто да не!

Во интервју за Дојче Веле на македонски јазик, премиерот Зоран Заев најави легализација, односно декриминализација на употребата на марихуана во угостителските места. „Тоа е дел...