дома Свет КОНТРАУДАР!!! РУСИЈА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ПРОЕКТОТ МЕЃУНАРОДНА ВСЕЛЕНСКА СТАНИЦА – ЌЕ СИ...

КОНТРАУДАР!!! РУСИЈА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ПРОЕКТОТ МЕЃУНАРОДНА ВСЕЛЕНСКА СТАНИЦА – ЌЕ СИ НАПРАВИ СВОЈА! (ВИДЕО)

Русија ќе се повлече од проектот за Меѓународна вселенска станица (ISS) за четири години, изјави вицепремиерот Јуриј Борисов за телевизискиот канал „Русија 1“.

Одлуката е донесена на состанокот со претседателот на 12 април, на Денот на космонаутиката.

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави дека модулите на ISS го исцрпија нивниот работен век.

  • Имаме работен период на станицата договорен со нашите партнери во ISS до 2024 година. По овој период, одлуката ќе биде донесена врз основа на техничката состојба на станичните модули, кои во основа го исцрпија нивниот животен век, како и нашите планови за распоредување на националната орбитална станица од новата генерација, соопшти прес-службата на Роскосмос.

Русија ќе продолжи со работата на својата станица. Шефот на Руската академија на науките, Александар Сергеев, на состанокот на президиумот на академијата рече дека очекува почеток на финансирање на проектот по 2025 година.

Пред тоа, потребата да се создаде нова станица поради технички проблеми во рускиот сегмент на ISS ја објави директорот на летот, Владимир Соловљев. Таму се пронајдени пукнатини преку кои истекува воздух. Тие се запечатени, но малото протекување продолжува.

По 2025 година, Соловљев предвиде проблеми со синџирот во сегментите на ISS.

Во октомври, Соловљев откри појава на нова руска орбитална станица. Планирано е да содржи најмалку пет модули. Станицата е дизајнирана со отворена архитектура и неограничен животен век. Развојот го спроведува ракетната и вселенската корпорација „Energy“.

Патем, проектот ISS вклучува 15 члена, од кои пет се главни: Русија, САД, Канада, Јапонија и Европската вселенска агенција. Изградбата на станицата започна во 1998 година, а првата постојана експедиција започна со работа во 2000 година.

Според податоците на компанијата „Energy“, операторот на рускиот сегмент на станицата, вкупните трошоци за изградба и управување со ISS на крајот на 2016 година се проценуваат на 121,6 милијарди долари. Русија плати околу десет проценти од вкупната сума за проектот, но според меѓународните договори, таа доби пристап до користење на околу една третина од своите ресурси. Годишните трошоци за одржување на станицата се до пет милијарди долари годишно. Првично, беше планирано станицата да работи до 2015 година, а потоа периодот на нејзината работа беше продолжен двапати – до 2020 и 2024 година.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Шефот на Goldman Sachs собрал цело богатство на dodgecoin, па се пензионирал од фирмата?

Генералниот директор на американскиот банкарски гигант „Goldman Sachs“ ја напушти инвестициската банка откако наводно заработил милиони инвестирајќи во криптовалутата dodgecoin. Портпарол на „Goldman Sachs“ потврди...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...

АРАП ПРЕТЕПАН ВО СВОЈАТА ЗГРАДА: Израелската полиција бега од зградата, а потоа започнува ВРИСОК на станарите! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На YouTube-каналот „News Arab“ е направено застрашувачко видео. Човекот лежи на скалите на подот, најверојатно израелски арап (палестинец). Израелските полицајци во униформа и со...

ХОРОСКОП ЗА 13 МАЈ: Овенот го чека промена на партнер, Близнаците мора да се грижат за нивното здравје, а од Лав се очекува голема...

ОВЕН РАБОТА: Можно е да имате некои ситни проблеми и сопирачки во текот на целиот ден, но нема да има сериозни последици за вашата работа....

Слични вести

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...

АРАП ПРЕТЕПАН ВО СВОЈАТА ЗГРАДА: Израелската полиција бега од зградата, а потоа започнува ВРИСОК на станарите! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На YouTube-каналот „News Arab“ е направено застрашувачко видео. Човекот лежи на скалите на подот, најверојатно израелски арап (палестинец). Израелските полицајци во униформа и со...

ХОРОСКОП ЗА 13 МАЈ: Овенот го чека промена на партнер, Близнаците мора да се грижат за нивното здравје, а од Лав се очекува голема...

ОВЕН РАБОТА: Можно е да имате некои ситни проблеми и сопирачки во текот на целиот ден, но нема да има сериозни последици за вашата работа....

Шефот на Goldman Sachs собрал цело богатство на dodgecoin, па се пензионирал од фирмата?

Генералниот директор на американскиот банкарски гигант „Goldman Sachs“ ја напушти инвестициската банка откако наводно заработил милиони инвестирајќи во криптовалутата dodgecoin. Портпарол на „Goldman Sachs“ потврди...