дома Свет Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации каде што вакцината може побрзо да се добие. Но, дали е тоа морално исправно?

Во средината на април, група посетители го започнаа својот престој во Москва со маршрута што вклучуваше неочекувана туристичка дестинација: приватна медицинска клиника.

Патниците не беа заинтересирани за градските туристички атракции со светско реноме, туку за широко популарната руска вакцина Sputnik V“.

Повеќето од посетителите беа германски граѓани незадоволни од бавното темпо на имунизација против COVID-19 дома.

Еден од нив беше Ено Ленс од Берлин.

  • Во Германија немав шанса да примам вакцина во блиска иднина.
  • Кога го прашав докторот кога ќе добијам ред, тој рече можеби во октомври или ноември, за првата доза, изјави тој за ВВС.

Во Русија, Sputnik Vим се дава на сите бесплатно, иако патниците може да плаќаат за приватен медицински преглед, кој изнесува помеѓу 200 и 220 евра.

Норвешката туристичка агенција „World Visitor“ нуди „патувања за вакцинација“ во Русија и организира сè што им е потребно на патниците – од покани и закажани вакцинации, до повеќе традиционални услуги како што се летови, трансфери и сместување.

Оваа вакцина сè уште не е одобрена во Европската унија.

Компанијата нуди пакети кои вклучуваат два кратки престоја за секоја потребна доза или еден долг престој што ги опфаќа обете.

Сè додека посетителите доставуваат негативен брз тест на COVID-19 не постар од 72 часа пред да се качат на авионот за пристигнување, Русија не бара посетителите да останат во карантин.

Првата група од 43 посетители слета во Русија на 16 април, а оттогаш туристичката агенција има повеќе од 600 резервации, изјави ко-сопственикот Алберт Сигл за ВВС.

„Збунувачки правила“
Ленс е директор на Берлинскиот музеј на приказни, но често патува во ирачкиот дел на Курдистан, каде стапката на инфекции е голема, за да работи како дел од хуманитарната помош за бегалците.

Иако хуманитарните работници се квалификувани за вакцината во Германија, тој вели дека не ја добила затоа што работи како волонтер.

  • Правилата понекогаш се навистина чудни, не ги разбирам, вели Ленс.

Тој додава дека неговиот седумдесет годишен татко сè уште не го добил закажаниот термин за вакцинација во времето кога резервирал лет за Москва за себе.

Тој верува дека германскиот систем на приоритети „има смисла“, но тоа значи дека вакцинацијата е „неверојатно бавна“.

И додека глобалната програма за вакцинација против COVID е полна со нееднаквости, на оние што можат да си дозволат да ја примат вакцината на друго место, им беше дадена можност да изберат од цела низа дестинации, како што се Србија, САД, Обединетите Арапски Емирати, па дури и Малдивите.

Овој рајски архипелаг во Индискиот Океан планира да воведе пакет за патници наречен 3V – visit, vaccination, vacation (посета, вакцинација, годишен одмор).

  • Кампањата 3V е знак на благодарност за одлуката на туристите да ги посетат Малдивите додека светот е сè уште затворен и да ја однесат пораката дека патот напред е потврда за вакцинацијата, изјави Министерството за туризам за Би-Би-Си преку е-пошта.
  • Имаме среќа, бидејќи географски сме природно распрснати острови, а протоколите се испробани и докажани во нашите одморалишта.

Во меѓувреме, во Соединетите држави, федералните држави со големо мигрантско и недокументирано население, како што се Калифорнија, Тексас и Њујорк, забележаа прилив на канаѓани и латиноамериканци кои се обидоа да ги искористат либералните вакцински и карантинските правила.

Но, и тоа не поминува без полемики.

Во Флорида, која е дом, барем привремено, на многу богати Американци и странци, оние над 65 години може да ја примат вакцината без оглед на нивниот статус на државјанство.

Мексиканскиот ТВ водител Хуан Хозе Оригел, кој има 73 години, ја сподели со 1,3 милиони следбеници на Twitter среќата и олеснувањето што ги почувствува откако беше вакциниран во Мајами.

  • Ви благодарам САД. Колку сум тажен што мојата татковина не ми ја обезбеди таа безбедност”, напиша тој во јануари – пред медицинскиот персонал и работниците од првата линија во Мексико да примат вакцини.

„Морално сомнително“
Но, оние кои се фалат на социјалните мрежи со вакцински туризам се најдоа на мета на остри критики.

Globetrender, агенција за трендови во индустријата, беше првиот што го смисли изразот „VIP вакцина“ за да опише „нова раса елитни патници“ кои „ќе плаќаат само за да го прескокнат редот за вакцинација“.

Ова е опишано како „морално сомнителен потег“, со оглед на нееднаквостите во дистрибуцијата на вакцините низ целиот свет.

„Етички оправдано“
Упатствата на Светската здравствена организација (СЗО) велат дека според сценариото на широко распространета инфекција, загрозените здравствени работници треба први да примат вакцини.

Покрај тоа, организацијата ги повика владите да им дадат приоритет на постарите граѓани и најранливите групи на луѓе.

Другите делови од населението може да бидат додадени на списокот во помалку заразно сценарио, на пример, основните работници кои мораат да патуваат.
Во исто време, СЗО препорачува да се задржат доволно залихи за борба против можните локални епидемии.

Залихите, сепак, не делуваат како проблем во земјите кои нудат вакцини на посетителите.

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека илјадници дози на вакцина во нејзината земја ќе пропаднеа доколку не им беа понудени на странци, бидејќи многу српски граѓани сè уште се скептични во врска со безбедноста на вакцините.

На Малдивите, повеќе од половина од населението веќе ја примило првата доза на вакцина, а тој број е 99 проценти за вработените кои се занимаваат со туризам.

За тоа време, Русија има проблеми со интензивирање на вакцинацијата со Sputnik V дома, бидејќи само осум проценти од Русите ја примиле првата доза.

Оваа вакцина се користи во повеќе од 60 други земји.

Сигел вели дека организираните патувања до Москва се „етички оправдани“, бидејќи Sputnik V е достапен за сите во Русија во секое време и „на никој не му е одречена вакцинација“.

„World Visitor“ на својата веб-страница пишува дека за секој Германец кој може да си дозволи патување за вакцинација, некој друг побрзо се искачува на едно место во редот за вакцинација.

Сигл додава дека патувањата се спас за овој бизнис, носат „надеж“ на некакво закрепнување, бидејќи пандемијата целосно го запре.М

  • Минатата година практично немавме што да правиме.
  • И затоа нашата опција беше или да не правиме ништо или да правиме патувања за вакцинација, вели тој.
  • Ние помагаме да се вакцинираат до 1.800 луѓе еден месец порано.
  • Не е голема работа во оваа пандемија, но тоа се нашите зрна песок.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

Слични вести

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...

Грчките власти и националната фудбалска асоцијација побараа од УЕФА да го смени грбот на дресот на Македонија пред дебитантскиот настап на Европското првенство

Грците се спротивставуваат на тоа што името на грбот е „Фудбалска федерација на Македонија“, односно затоа што го нема префиксот Северна. Министерството за надворешни работи...

НЕВИДЕН ГРАБЕЖ: Украдени седум милиони куршуми!

Два камиона со вкупно седум милиони куршуми биле украдени кога непознати напаѓачи го пресретнале транспортот на оружје во мексиканската држава Гуанхуато, пренесува весникот „Informador“. Претставник...