дома Свет МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат со прст кон американската политика за печатење пари и го идентификуваат како голем проблем.

Најголемата банка во Германија предупреди дека неверојатните суми пари кои забрзуваат во економијата, иако ги отфрлаат стравувањата од инфлација, ќе доведат до големи економски потешкотии, ако не во блиска иднина, тогаш во 2023 година и подоцна.

Извештајот на Deutsche Bank“ зборува за „неверојатен“ паричен стимул во Соединетите држави, кој може да се спореди со она што го видовме по Втората светска војна.

Во тоа време, американските дефицити останаа на околу 15-30 проценти во рок од 4 години. Сепак, постојат многу значајни разлики помеѓу времето на пандемијата и времето по Втората светска војна, забележуваат економистите.

Тие предвидуваат големо влијание на новата рамка на Федералните резерви, која толерира повисока инфлација во корист на целосно економско закрепнување на американската економија, по падот предизвикан од пандемијата на круната.

„Последиците од доцнењето ќе бидат поголеми шокови во економската и финансиската активност отколку што инаку би се случило кога ФЕД конечно ќе реагира, напишаа економистите на Deutsche Bank“ во првиот пасус од извештајот наречен „Инфлација: Дефинирање на макро приказната за оваа декада“.

Понатаму, ова може да предизвика рецесија и да започне ланец финансиски проблеми низ целиот свет, особено во економиите во развој, се вели во извештајот.

Тие велат дека игнорирањето на инфлацијата значи дека глобалната економија „седи на темпирана бомба“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Слични вести

Ако се случи АПОКАЛИПСА еве кои земји имаат најголеми шанси да ОПСТАНАТ

Истражувачите од Универзитетот во Англија Раскин направија листа од 20 земји кои се најдобро подготвени за климатските промени и каде животот, во случај на...

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Страшна судбина: девојче погребано по 66 години, Католичката црква со децении го забранувала погребот (ВИДЕО)

Селото Монтедоро во централна Сицилија не се сеќава на толкава гужва на погребот. Селаните, 1.500 од нив, го чекаа овој момент повеќе од половина век...