дома Свет Напад врз турската армија, ова нема да запре само така!

Напад врз турската армија, ова нема да запре само така!

Групата Ansar Abu Baker As-Sidik“ објави дека нејзините ќелии извршиле уште еден напад врз турските сили во северозападниот сириски регион Идлиб.

Во соопштението, групата тврди дека нејзините ќелии биле погодени од импровизирана експлозивна направа (IED) од конвој на турската армија во источниот дел на градот Идлиб. Според групата, најмалку едно возило е оштетено.

Локални извори потврдија дека IED експлодирала во источниот дел на градот Идлиб напладне на 15 април. Сепак, нема жртви.

Во соопштението, групата тврди дека нејзините ќелии со импровизирана експлозивна направа (IED) погодиле конвој на турската армија во источниот дел на градот Идлиб. Според групата, најмалку едно возило е оштетено.

„Ansar Abu Baker As-Sidik“, кој првпат се појави во ноември 2020 година, се верува дека е поврзан со Ал Каеда. Лидерите на групите сè уште не се идентификувани.

Клетките на групата извршија серија напади врз турските сили во текот на изминатите неколку месеци. Во најновиот напад, кој се случи на 8 април, турски воен конвој беше погоден од IED, додека минуваше низ пат на југот на Идлиб. Турското Министерство за одбрана досега не даде коментар за новиот напад во Идлиб. Овие напади нема да престанат наскоро. Напротив, се чини дека стапката на напад врз турските сили се зголемува.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...