дома Свет НАСА испраќа подморница на Титан: Океаните од метан кријат големи тајни

НАСА испраќа подморница на Титан: Океаните од метан кријат големи тајни

Амбициозниот план може да се реализира за десет години. Во блиска иднина, вселенската агенција НАСА планира да ја истражи месечината на Сатурн, Титан и нејзините огромни океани од етан и метан. Од таа причина, тој развива проект на специјална подморница која ќе се нурне во Кракен Маре, со површина од 400.000 км2. Втората локација е Лигеја Маре со површина од 130.000 км² и длабочина од 170 метри. Амбициозниот план може да се реализира за десет години, доколку тој биде одобрен и финансиран на време, пренесува Спејс.

Експертите наведуваат дека подморницата е идеална за Титан, бидејќи движењето во океанот на метан е полесно отколку во водата. Во исто време, метанот пренесува радио сигнали, така што контролата би имала комуникација со садот дури и кога е под површината, пренесува порталот VIDI. Истражувањето на Титан е исклучително важно. Се верува дека во океаните има живи организми, кои се многу различни од копнените.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ШТО НОСИ КРАЈОТ НА ГОДИНАТА ЗА СЕКОЈ ХОРОСКОПСКИ ЗНАК: Лавовите ќе завршат во плус, Рибите во конфузија и хаос

Овен Луѓето родени во овој знак чекаат прилично добар крај на годината, помирен период. Ќе им стане појасно кои се нивните цели, па конечно ќе...

Најдобрата пријателка на Иванка Трамп открива каква е навистина ќерката на американскиот претседател

Лисандра Орстром беше најдобрата пријателка на Иванка Трамп кога одеа на училиште, а сега реши да сподели со сите каква е навистина Иванка. Ќерката на...

НАЈНОВИТЕ ИСТРАЖУВАЊА НА ИМУНОЛОЗИТЕ ОХРАБРУВААТ: Имунитетот од короната може да трае со години, затоа луѓето нема да треба да се вакцинираат секоја година!

Имунитетот на вирусот корона може да трае со години, можеби дури и со децении. Ова го покажува новото истражување на еминентни научници од лабораторијата,...

Актерката за Вил Смит: „Ми одзеде сè, кариерата ми беше уништена“ (ВИДЕО)

Вил Смит конечно се смири со Џенет Хуберт, која глумеше со него во првите три сезони во „Принцот од Бел Ер“. Актерот го прегрна...

Слични вести

Ова се најзабавните хороскопски знаци

Живеат за „забава“ и даваат се од себе да уживаат, но и сите околу нив. Ова се петте најсмешни хороскопски знаци, тврдат астролозите. Овен Тие имаат позитивен...

Најдобрата пријателка на Иванка Трамп открива каква е навистина ќерката на американскиот претседател

Лисандра Орстром беше најдобрата пријателка на Иванка Трамп кога одеа на училиште, а сега реши да сподели со сите каква е навистина Иванка. Ќерката на...

НАЈНОВИТЕ ИСТРАЖУВАЊА НА ИМУНОЛОЗИТЕ ОХРАБРУВААТ: Имунитетот од короната може да трае со години, затоа луѓето нема да треба да се вакцинираат секоја година!

Имунитетот на вирусот корона може да трае со години, можеби дури и со децении. Ова го покажува новото истражување на еминентни научници од лабораторијата,...

Актерката за Вил Смит: „Ми одзеде сè, кариерата ми беше уништена“ (ВИДЕО)

Вил Смит конечно се смири со Џенет Хуберт, која глумеше со него во првите три сезони во „Принцот од Бел Ер“. Актерот го прегрна...

Бил Гејтс, ДОСЕГА СЕКОЕ „ПРОРОШТВО“ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Светот веќе многу се менува, по пандемијата многумина нема да можат да се снајдат

Многу работи ќе се променат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои, тој...