дома Свет НАУЧНИЦИТЕ ГО ПРОМЕНУВААТ ОДНОСОТ ЗА АСИМПТОМАТСКИТЕ ПАЦИЕНТИ Еве колку од нив има...

НАУЧНИЦИТЕ ГО ПРОМЕНУВААТ ОДНОСОТ ЗА АСИМПТОМАТСКИТЕ ПАЦИЕНТИ Еве колку од нив има во проценти и колку се заразни во споредба со оние кои имаат симптоми

Нови докази сугерираат дека приближно едно од пет заразени лица нема да има симптоми и дека вирусот ќе се пренесе на значително помалку луѓе отколку што би се случило доколку имаат сериозни симптоми.

Сепак, истражувачите сè уште се поделени околу тоа дали асимптоматските инфекции делуваат како тивок предизвикувач на пандемија. И покрај тоа што научниците сè повеќе ги разбираат асимптоматските инфекции, тие тврдат дека луѓето треба да продолжат да користат мерки за намалување на ширењето на вирусот, како што се носење маски и социјална дистанца.

Проблемот со наоѓање веродостојни податоци за стапката на асимптоматски случаи на Ковид-19 е тоа што е потребно да се разликуваат оние кои немаат симптоми од оние кои се во пред-симптоматскиот период, т.е. сè уште немаат развиено симптоми.

„Асимптоматски е некој кој никогаш немал развиено симптоми за време на нивната болест, а пресимптоматски е оној кој има благи симптоми пред да се појават јасни симптоми“, објаснува Крутика Купали, истражувач на заразни болести на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија.

Претходните истражувања за пандемијата покажуваат дека процентот на асимптоматски случаи може да достигне дури 80 проценти! Но, анализата објавена минатиот месец, во која беа вклучени 13 студии вклучени 21.708 луѓе, пресмета дека стапката на такви пациенти е само 17 проценти.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Ќе направат сè да ги продолжат забраните за групирање и нормализација барем до декември

Ќе направат сè да ги продолжат забраните за групирање и нормализација барем до декември, вели актерот и активист Сашо Тасевски, додавајќи дека дотогаш сакаат...

Дечкото ја оставил затоа што тежеше 100 килограми а сега работи како модел

Таа одлучи да направи промена кога беше со своите најблиски на Денот на благодарноста во 2015 година и кога се погледна во огледало. Се...

ШОКАНТНА исповед на сестрата Даниела: „Мајка го повика својот син што умира, а потоа го погледна за последен пат“

Цела Хрватска ја потресе веста за смртта на единаесетгодишното момче кое почина од компликации предизвикани од вирусот корона и стана најмладата жртва на короната...

Психолог открива како да се надмине зависноста од социјалните мрежи! Екран како замена за книгата и ПРИЈАТЕЛИТЕ!

Како можете да го спречите или надминете овој вид на зависност, објаснува специјалниот педагог м-р Анѓела Златковиќ и забележува дека значителна поддршка на оваа...

Слични вести

ШОК ИСПОВЕД НА ПЕЈАЧКАТА: Силувана сум како тинејџерка, верував дека тоа е МОЈА ВИНА

Една од најголемите поп-икони во 90-тите години, Татјана Матејаќ, позната како Тајчи, еднаш рече дека била жртва на сексуално злоставување. Како што вели, кога...

Дечкото ја оставил затоа што тежеше 100 килограми а сега работи како модел

Таа одлучи да направи промена кога беше со своите најблиски на Денот на благодарноста во 2015 година и кога се погледна во огледало. Се...

ШОКАНТНА исповед на сестрата Даниела: „Мајка го повика својот син што умира, а потоа го погледна за последен пат“

Цела Хрватска ја потресе веста за смртта на единаесетгодишното момче кое почина од компликации предизвикани од вирусот корона и стана најмладата жртва на короната...

Психолог открива како да се надмине зависноста од социјалните мрежи! Екран како замена за книгата и ПРИЈАТЕЛИТЕ!

Како можете да го спречите или надминете овој вид на зависност, објаснува специјалниот педагог м-р Анѓела Златковиќ и забележува дека значителна поддршка на оваа...

Ја чуваа ангели: Светата маченичка Татјана

Светата маченичка Татјана беше девица која својот живот го посвети на Бога. Таа почина во најтешките маки. Родена е како Римјанка, од благородни родители. Нејзиниот...