дома Свет НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО УНИШТЕНИОТ РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ: ПРОДОЛУВА СЛЕДЕЊЕТО НА...

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО УНИШТЕНИОТ РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ: ПРОДОЛУВА СЛЕДЕЊЕТО НА СОСТОЈБАТА

Според изјавата на управата на електраната, научниците во уништениот реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, ја забележале нуклеарната активност која веднаш се стабилизирала, па затоа не ги надминува безбедносните стандарди.

Научниците објасниле дека во недостапната просторија во поранешната Спомен централа на Владимир Илич Ленин, тие откриле невообичаено високи концентрации на емитирани неутрони.

Неутроните се последица на процесот на нуклеарно распаѓање, односно радиоактивно распаѓање на честички, па сега се сомнева дека некаде во урнатините сè уште има одредена количина на ураниум, поранешното гориво на оваа електрана, која сè уште тлее.

Сепак, според нивните тврдења засновани на математички модели, „густината на флуксот на неутронот“ не претставува никаква опасност. Поради високото ниво на зрачење, не е можно точно да се утврди состојбата под уништениот блок.

  • Во моментов, сите отчитувања на сензорите во сите простории имаат стабилни вредности, без тренд на раст. Сегашните нивоа не претставуваат закана за самоодржливи верижни реакции – напишано е во официјалното соопштение.

Откриено е ново неутронско зрачење, иако во ноември 2016 година над електраната беше поставен саркофаг вреден 1,5 милијарди евра, со цел да се стабилизира состојбата во неа и да се запрат можните реакции.

Во соопштението се наведува дека тимот ќе продолжи да ја следи ситуацијата.
Реакторот број 4 на нуклеарната централа Чернобил во северна Украина експлодираше за време на безбедносна проверка нешто пред половина и едно утро на 26 април 1986 година. Десет дена по експлозијата, изгоре нуклеарното гориво, расфрлајќи облаци со токсично зрачење низ целиот континент. Особено беа погодени Украина и соседните Русија и Белорусија.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Борусија Дортмунд им се придружи на Лидс и на Бенфика во трката по Елмас

Некогашниот европски клупски шампион Борусија Дортмунд е најновиот заинтересиран клуб да го доведе во своите редови 21-годишниот играч за врска на Наполи и на...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Слични вести

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...