дома Свет Најверојатно е потребна и трета доза на вакцината Pfizer

Најверојатно е потребна и трета доза на вакцината Pfizer

Директорот на компанијата „Pfizer“, Алберт Бурла, денес објави дека трета доза на вакцината е „најверојатно“ потребна, 12 месеци по повторната вакцинација.

Тој исто така рече дека ќе биде потребно да се прима вакцина за коронавирус еднаш годишно.

  • Треба да видиме каков ќе биде редоследот и колку често треба да се вакцинираме, рече Бурла.

Тој додава дека „веројатно сценарио е дека ќе биде потребна трета доза на вакцина „Pfizer“, некаде помеѓу шест и 12 месеци по ревакцинацијата, проследена со годишна ревакцинација.

Тој потсети дека новите соеви на коронавирус ќе имаат влијание врз процесот на вакцинација.

„Pfizer“ и „BioNTech“ објавија на почетокот на април дека нивната вакцина е ефикасна против разни видови на вирусот и дека заштитата трае најмалку шест месеци по втората доза. Тие исто така наведоа дека резултатите од третата фаза на клинички испитувања покажуваат дека вакцината е ефективна 91,3 проценти, што е пониско од 95 проценти што првично беше објавено во ноември.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО УНИШТЕНИОТ РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ: ПРОДОЛУВА СЛЕДЕЊЕТО НА СОСТОЈБАТА

Според изјавата на управата на електраната, научниците во уништениот реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, ја забележале нуклеарната активност која веднаш се стабилизирала,...

СИТЕ ЈА ЗНАЕМЕ МАДОНА, И САМО ДА ВИДИТЕ КАКВА БОМБА Е КЕРЌА Ѝ: Таа провоцира со грубо провокативни фотографии, УБИВА!

Откако Лурдес Леон, ќерката на кралицата на попот Мадона и кубански фитнес тренер и актер Карлос Леон, помина поголем дел од својот живот далеку...

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО УНИШТЕНИОТ РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ: ПРОДОЛУВА СЛЕДЕЊЕТО НА СОСТОЈБАТА

Според изјавата на управата на електраната, научниците во уништениот реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, ја забележале нуклеарната активност која веднаш се стабилизирала,...

Арнолд Шварценегер конечно ја откри висината на ХОНОРАРОТ за филмот Терминатор, а од СУМАТА ќе ви се сврти во паметот

Актерот Арнолд Шварценегер е најпознат по улогата во филмот „Терминатор“, од кој исто така заработил голема сума на пари, бидејќи бил платен според изговорените...

Слични вести

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

СИТЕ ЈА ЗНАЕМЕ МАДОНА, И САМО ДА ВИДИТЕ КАКВА БОМБА Е КЕРЌА Ѝ: Таа провоцира со грубо провокативни фотографии, УБИВА!

Откако Лурдес Леон, ќерката на кралицата на попот Мадона и кубански фитнес тренер и актер Карлос Леон, помина поголем дел од својот живот далеку...

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО УНИШТЕНИОТ РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ: ПРОДОЛУВА СЛЕДЕЊЕТО НА СОСТОЈБАТА

Според изјавата на управата на електраната, научниците во уништениот реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, ја забележале нуклеарната активност која веднаш се стабилизирала,...

Арнолд Шварценегер конечно ја откри висината на ХОНОРАРОТ за филмот Терминатор, а од СУМАТА ќе ви се сврти во паметот

Актерот Арнолд Шварценегер е најпознат по улогата во филмот „Терминатор“, од кој исто така заработил голема сума на пари, бидејќи бил платен според изговорените...

ПРВИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ НА ВАКЦИНАТА НА Johnson & Johnson: Забележано е згрутчување на крвта по вакцинација

Како што соопштија денес Центрите за контрола и превенција на болести на САД (CDC), идентификувани се 28 случаи на сериозно згрутчување на крвта кај...