дома Свет НА ХОЛАНДСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ИМ „ПРЕКИПЕ“: Тие ја тужат државата затоа што ги...

НА ХОЛАНДСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ИМ „ПРЕКИПЕ“: Тие ја тужат државата затоа што ги затвори кафулињата, бизнис оди низ вода!!!

Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денес објави дека ќе ја тужи холандската држава да ги укине мерките за заклучување, за кои стравува дека ќе доведат до многу банкроти.

Koninklijke Horeca Nederland (KHN), најголемата организација што го претставува холандскиот угостителски бизнис, рече дека го направила овој чекор затоа што владата не достави јасен план за повторно отворање четири месеци откако им беше наредено да се затворат.

KHN исто така бара неодредена отштета во последниот правен предизвик на одговорот на холандската влада на СOVID-19.

Минатата недела, судот застана на страната на групата анти-карантин Virus Varheid (Вирусна вистина) и донесе пресуда за точната правна основа за полицискиот час од 21 до 4,30 часот, што предизвика улични протести кога беше воведен на 23 јануари нареди нејзино укинување.

Против тоа решение е поднесена жалба.

Владата се очекува да го продолжи полицискиот час за уште три недели до крајот на март, но тоа ќе им овозможи на фризерите и средните училишта да работат повторно следната недела, објавија локалните медиуми.

  • Ние сме длабоко разочарани од оваа влада. Тие продолжуваат да се придржуваат кон епидемиолошката состојба, додека редовно ги менуваат медицинските параметри на нивната политика. И во меѓувреме, нашата работа оди низ вода, рече претседателот на KHN, Роберт Вилемсен.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

НА МИСИЦА Ѝ СЕ ЗАКАНУВААТ 50 ГОДИНИ ЗАТВОР: Зад убавото лице стои страшна приказна! Привлекувала девојки во станот, па ги вовела во проституција

Мексиканската мисица, Лора Мохика Ромеро (25) се најде во центарот на вниманието на јавноста, но овој пат не поради нејзината убавина, туку затоа што...

НА ХОЛАНДСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ИМ „ПРЕКИПЕ“: Тие ја тужат државата затоа што ги затвори кафулињата, бизнис оди низ вода!!!

Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денес објави дека ќе ја тужи холандската држава да ги укине мерките за заклучување, за...

ВАТИКАН НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМОТИ ИМА: Пописот на недвижнини ќе биде готов напролет, папата Франциско брза да избегне скандали! (ВИДЕО)

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти низ Рим: Ватикан откри повеќе детали за својата империја во недвижнини, изворот на приход...

БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија, еве како стигна до брнара! (ВИДЕО)

Тинејџер кој бил решен да го добие својот дом заштедил цело богатство затоа што изградил кабина брнара во дворот на куќата на неговите родители. Томас...

Слични вести

НА МИСИЦА Ѝ СЕ ЗАКАНУВААТ 50 ГОДИНИ ЗАТВОР: Зад убавото лице стои страшна приказна! Привлекувала девојки во станот, па ги вовела во проституција

Мексиканската мисица, Лора Мохика Ромеро (25) се најде во центарот на вниманието на јавноста, но овој пат не поради нејзината убавина, туку затоа што...

НА ХОЛАНДСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ИМ „ПРЕКИПЕ“: Тие ја тужат државата затоа што ги затвори кафулињата, бизнис оди низ вода!!!

Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денес објави дека ќе ја тужи холандската држава да ги укине мерките за заклучување, за...

ВАТИКАН НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМОТИ ИМА: Пописот на недвижнини ќе биде готов напролет, папата Франциско брза да избегне скандали! (ВИДЕО)

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти низ Рим: Ватикан откри повеќе детали за својата империја во недвижнини, изворот на приход...

БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија, еве како стигна до брнара! (ВИДЕО)

Тинејџер кој бил решен да го добие својот дом заштедил цело богатство затоа што изградил кабина брнара во дворот на куќата на неговите родители. Томас...

Германските пиварници бараат помош од државата: Поради короната го фрлаат непродаденото пиво вредно милиони евра

Германските пиварници беа принудени да го фрлат непродаденото пиво, поради што побараа финансиска помош од државата во време кога се продолжува полицискиот час, соопшти...