дома Свет Новите анкети нема да ѝ се допаднат на Ангела Меркел: Се распаѓаат!

Новите анкети нема да ѝ се допаднат на Ангела Меркел: Се распаѓаат!

Популарноста на германската владејачка коалиција на демохристијаните (CDU и CSU) и социјалдемократите (SPD), исто така наречена Голема коалиција, се намалува, а Зелените стануваат сè попопуларни, покажува анкетата на Институтот за истражувањаInfratest-Dimap“.

Ако изборите беа одржани минатата недела, демохристијаните и Зелените (црно-зелена коалиција) или Зелените, социјалдемократите и либералите (зелено-црвено-жолтата коалиција) ќе имаа заедно мнозинство. Но, коалицијата на Зелените со социјалдемократите и левицата, која за прв пат би дошла на власт на федерално ниво, според истражувачите на јавното мислење во овој момент не може да биде целосно исклучена.

Коалициите со Алтернатива за Германија (AFD) се отфрлени затоа што сите други партии ја отфрлија таквата комбинација.

Другите институти за истражување на јавното мислење веќе достигнаа слични резултати – Зелените се на прво место според популарноста, бидејќи популарноста на демохристијаните значително опадна. Ова не е прв пат Зелените да заземаат водечка позиција во анкетите, последен пат беше летото 2019 година, пишува Дојче веле.

Аналитичарите ги гледаат причините во кадровските решенија на страните. Имено, ако Германците директно би ја избрале наследничката на Ангела Меркел, тогаш 28% би се определиле за политичарката на Зелените, Аналена Бербок. Новиот кандидат за демохристијани, Армин Лашет има поддршка од само 21 процент. Дури и секој втор поддржувач на демохристијаните би му дал глас. И само 21% од испитаниците исто така би гласале за кандидатот на социјалдемократите Олаф Шолц.

Анкетата, спроведена меѓу 3 и 5 мај со 1.351 испитаник, покажува и зошто Аналена Бербок е успешна – таа е најсимпатична и најверодостојна за германските граѓани, додека силата на лидерството ја гледаат главно кај Олаф Шолц.

Договорот на граѓаните со политиката на Аналена Бербок се зголеми на 41 процент за само еден месец, што се изедначи со Олаф Шолц, додека Армин Лачет остана на 24 проценти и по официјалната кандидатура за канцелар.

Сепак, Ангела Меркел, која не учествуваше на изборите во септември, останува најпопуларниот политичар во Германија.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ЦРНО ИЛИ ЦРВЕНО? На матурска забава учениците биле бележани со маркер дали се вакцинирани или не, родителите збеснале

Средношколци од Њу Хемпшир беа обележани врз основа на нивниот статус на вакцинација за матурската вечер, што предизвика негодување кај некои родители, како и...

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Слични вести

Бугарски научник со споредба на македонската и бугарската фудбалска репрезентација

Бугарскиот истражувач, професор и историчар Александар Стојанов ги анализира бугарските објави на социјалните мрежи по поразот на македонската фудбалска репрезентација од Австрија. Некои од коментарите...

ЈАДРОТО НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА СТАНУВА ПОДЕБЕЛО НА ЕДНА СТРАНА: Колку е опасна оваа аномалија за човештвото?

Иако со децении ја проучувале оваа аномалија, научниците сè уште се обидуваат да одговорат на низа прашања. Тие се обидуваат да утврдат зошто се...

Мицкоски: Кој може подобро да ги брани интересите, јас кој пенкало немам позајмено, или Заев кој украде цела држава?

Кога станува збор за бранењето на стратешките интереси, кој може подобро да ги брани или застапува, јас кој едно пенкало во својот живот не...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...