дома Свет Новите студии го потврдуваат влијанието на крвната група врз текот на ...

Новите студии го потврдуваат влијанието на крвната група врз текот на инфекција со корона

Како некои луѓе заразени со коронавирус воопшто не кашлаат, додека други завршуваат на респиратори и умираат? Поради таквиот темперамент на вирусот, тешко е да се процени колку луѓе се навистина заразени, односно колку веќе имаат стекнато имунитет.

Германски и норвешки научници анализирале како напредува инфекцијата во однос на крвната група на пациентот. Наодите се зачудувачки, а студијата е објавена во јуни во New England Journal of Medicine.


Експертите од германскиот универзитет Кил и универзитетската клиника во Осло во Норвешка го анализирале текот на болеста кај 1.610 пациенти кај кои короната предизвика сериозни респираторни проблеми. Пациентите биле од епицентарот на пандемијата – од Италија и Шпанија.

Споредувајќи го ДНК материјалот на овие пациенти со примероци од крв од 2.205 здрави луѓе, се покажало дека луѓето со крвна група А имаат поголем ризик болеста да добијат тешка форма.

Заразено лице со крвна група А е двојно поверојатно да заврши на респиратор во споредба со заразено лице со нула (0) крвна група. Крвните групи Б и АБ се некаде помеѓу.


Групата А е најчеста во Европа

Групата А е најчеста крвна група во Европа (43 проценти од луѓето во Германија, 41 процент во Србија), потоа Б (11 и 15 проценти, соодветно) и на крај АБ (по пет проценти во Германија и Србија).

За оние кои имаат нулта крвна група, може да се каже дека имаат среќа во оваа ситуација, но не се имуни на вирусна инфекција. Според студијата, тие имаат најмал ризик болеста да зафати сериозен тек. Оваа крвна група е посебна и кога станува збор за дарување крв. Оние кои имаат нула негативна крвна група (0-) можат да донираат крв на сите. Тие се всушност универзални донатори.

Се повеќе студии со слични резултати

Сега се објавени и други студии, кои ги поддржуваат оригиналните резултати. На 14 октомври беа објавени две студии во стручното списание „Blood Advances“, кои исто така покажуваат дека болеста напредува со поблаги симптоми кај оние луѓе кои имаат крвна група 0.

Foto: GettyImages, Linh Pham / Stringer

Практично во исто време, Универзитетот во Грац извести за низа свои истражувања за овој феномен.

Доколку се потврдат резултатите од студијата, тоа ќе помогне во развојот на разни терапии со лекови. Слични пристапи како што е ова во однос на ковидот 19 и крвните групи постоеле во студијата за други болести.

Групи на крв и други болести

Во меѓувреме, познато е дека луѓето со нулта крвна група ретко добиваат тешка маларија.

Кај други болести, човечкото тело е најдобро заштитено од други крвни групи. На пример, како што е случајот со чума, од која луѓето со крвна група А се најдобро заштитени.

Кога станува збор за ковид 19, приоритет за научниците беа пред сè пациенти со висок ризик: луѓе кои веќе страдаат од одредени болести и / или постари лица. Пушачите исто така се во фокусот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Јапонски телефонски гаџет: Љубителите на фотографијата ќе го обожаваат (ФОТО)

Сведоци сме на се потенката линија помеѓу фотоапаратите и камерите на мобилните уреди, затоа не е изненадувачки што постојат шпекулации за новиот гаџет на...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Слични вести

Претседателски избори во Америка 2020: Како Трамп го смени светот

Од лажни вести до тоа како остатокот од светот ги перцепира Соединетите држави - еве анализа на глобалното влијание на Трамп. Претседателот на Соединетите Американски...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...