дома Свет НОВ БРАН! Индискиот сој на корона е потврден во Словенија

НОВ БРАН! Индискиот сој на корона е потврден во Словенија

Мутацијата е потврдена на Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Љубљана

Првиот случај на индиска варијанта на новиот коронавирус во Словенија е откриен во примерок земен на 20 април, објавија словенечките медиуми во среда попладне.

Според словенечката агенција СТА, таа информација е објавена на порталот ГИСАИД, а мутацијата е потврдена на Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Љубљана.

Лабораториите што се занимаваат со секвенционирање на геномот на новиот коронавирус, меѓу кои е и лабораторијата на тој институт, прво ги внесуваат податоците за новите варијанти што ги бележат во порталот ГИСАИД.

Тоа е глобална научна иницијатива и примарен извор кој нуди отворен пристап до геномските податоци на новиот корона вирус, пренесува словенечката агенција.

Директорот на Институтот за микробиологија и имунологија, Мирослав Петровец, сè уште не ја потврдил информацијата пред домашната јавност, а се претпоставува дека тоа ќе го стори во четврток на прес-конференција на која ќе го претстави ширењето на нови видови на коронавирус во Словенија т.н. британската варијанта.

Светската здравствена организација неодамна објави дека индискиот вид е позаразен и затоа претставува дополнителна загриженост доколку се прошири на светот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Хороскоп за 13 јуни: На Близнаците нема да им е лесно да ги покажат емоциите, Лавот го очекуваат проблеми со стомакот, Овенот ќе има...

ОВЕН РАБОТА: Можно е резултатот од вашата работа да биде различен од оној што го очекувавте. Сепак, нема да бидете незадоволни. Иако е недела, ќе...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

Слични вести

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...