дома Свет ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА поврзана со хируршките маски: Ова не го знаевме и...

ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА поврзана со хируршките маски: Ова не го знаевме и цело време беше пред нашите очи!

Бидејќи коронавирусот продолжи да се шири, маските станаа задолжителни на многу места. Но, трошоците станаа проблем, како и фактот дека толку многу еднократни пластични маски завршуваат во водните површини и океаните.

Една од алтернативите се маски за повеќекратна употреба, но многу луѓе претпочитаат хируршки маски за еднократна употреба, бидејќи тие се полесни и поединечно поевтини.

„Медицинските маски се само за една употреба“, соопшти Светската здравствена организација. „Фрлете ја маската веднаш, по можност во затворена кофа“.

Но, во контекст на недостигот за време на првиот бран на пандемијата КОВИД-19, СЗО во својот  извештај во април дозволи повторна употреба на деконтаминирани маски за еднократна употреба кога постоеше „критичен недостаток на ЈПП (лична заштитна опрема) или недостаток на ЈПП“. Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) дозволи – во вонредни околности – пареа за деконтаминација на водород да ги деконтаминираат маските H95 што ги носат здравствените работници. Другите методи за чистење на маските за еднократна употреба вклучуваат изложеност на високи температури или ултравиолетово зрачење.

Но, овие методи не се многу соодветни за луѓето дома, рече францускиот микробиолог и член на Адиос Корона Денис Корпет.

Адиос Корона – група научници кои даваат информации за КОВИД-19 на јавноста – препорачува „да ја ставите маската во хартиен плик со јасно обележан датум што нема да го допрете седум дена“.

„Неколку научни студии покажуваат дека скоро сите вируси се мртви на маската по седум дена“, рече Корпет.

Студија објавена во „Лансет“ открива дека само 0,1 процент од вирусот на надворешната површина на маската сепак може да се открие по седум дена. Овој метод, сепак, не е погоден за здравствени работници изложени на големи вирусни оптоварувања.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...