дома Свет ПОСТ КОВИД ОПОРАВУВАЊЕТО ТРАЕ СО МЕСЕЦИ, ВИРУСОТ ОСТАВА ТЕШКИ ПОСЛЕДИЦИ: Сè што...

ПОСТ КОВИД ОПОРАВУВАЊЕТО ТРАЕ СО МЕСЕЦИ, ВИРУСОТ ОСТАВА ТЕШКИ ПОСЛЕДИЦИ: Сè што треба да знаеме во борба против пост-инфекцијата

Долгот е низа последици по прележана Корона.

Кај некои пациенти кои прележале Ковид 19, неколку недели отпосле, се појавиле симптоми како треска, дијареја, повраќање, замор, главоболка, па дури и осип на кожата и болки во грбот.

Кога коронавирусот поминува низ нашето тело, тој го нарушува и кардиоваскуларниот систем и регулирањето на притисокот, пулсот и дишењето и минува низ сите наши мускули, вклучувајќи го срцевиот мускул, но и сите нерви и ‘рбетниот нерв.

Она што Американците сега го докажаа во едно истражување: поминува низ нашиот централен нервен систем, влијае на состојбата на нашата концентрација, состојбата на нашата психа, меморија, способност за паметење, способност за учење – велат докторите.

Младите луѓе кои прележале Корона имаат намалена моќ на концентрација од најмалку четири недели и дека се прави еден вид „мозочна магла“ создаден.

Состојба на свесност дека не можете брзо да реагирате, не можете брзо да запомните, не можете брзо да донесувате одлуки, што треба да се има во предвид со луѓето кои работат во сериозни и тешки занимања, каде што е важна концентрацијата – изјавуваат докторите .

Потребно да се обрне внимание на оние луѓе кои се чувствуваат доволно здрави за да можат да ја завршат својата работа на вистински начин, бидејќи е потребно време, одмор и одредена терапија за да се опорават сите органи.

Не е можно да се предвиди кој може да доживее пост-ковиден синдром а компликации може да се појават и во други органи, иако немало компликации во белите дробови.

Докторите изјавуваат дека пациентите понекогаш доаѓаат со кардиоваскуларни и гастроентеролошки проблеми, како што се отежнато дишење, срцева слабост и срцеви палпитации.

,,Имавме неколку случаи кога беше извршена коронарна ангиографија со сомневање за акутен срцев удар, а крвните садови се сосема нормални. Всушност, тоа е таканаречена мимикрија, дека наместо срцев удар има срцева корона, а потоа има спазам на крвните садови и имаме слика на акутен срцев удар, а пациентот нема акутен срцев удар, но тоа не значи дека неговото срце е здраво. Не е здраво, затоа што беше нападнато од корона”.

Исто така при подолги напади на дијареја, пациентите рекле дека храната што ја јаделе не се вари и дека имаат болки во стомакот и грчеви за кои не знаат од каде потекнуваат.

Во првиот наплив, голем број деца имаа Корона со симптоми на дијареја и страшни грчеви во стомакот. Обично, децата реагираат на тој начин, со тие симптоми, а секако и возрасните – велат медицинските стручњаци.

Короната кај луѓето кои имаат проблеми со ‘рбетот ги напаѓа малите зглобови, што ги прави да се чувствуваат како да имаат модринки, но дека тоа е всушност генерализирано воспаление на малите зглобови околу пршлените, што е крајно болно и предизвикува главоболки и несвестица.

Има голем број луѓе кои доаѓаат со страшни вртоглавици и со несвестици – потенцираат докторите.

Нема податоци никаде во светот за тоа кога може да се појават симптоми на пост-ковида, но се смета дека тие можат да се појават од три до шест месеци по болеста.

Тие обично се појавуваат во првиот месец откако ќе се излечи короната – додаваат струњаците.

Оние кои имаат прекумерна тежина се склони кон други инфекции.

Се напоменува дека оние кои сеуште имаат треска 14 дена по инфекцијата со корона, обично имаат супер инфекција, односно друга инфекција покрај короната и дека тоа се случува кај луѓе чиј имунитет е уништен од коронавирусот.

Исто така изјави дека клостридијата се почесто ги напаѓа луѓето и дека не треба да заборавиме дека голем број луѓе ја имаат во нив и дека е скриена се додека имунитетот е добар.

– Меѓутоа, во случај на пад на имунитетот, имаме се повеќе луѓе кои доаѓаат поради клостридијална инфекција, обично постари лица, бидејќи е карактеристична за постарите лица и за еден организам измачен и истрошен.

Сите бактерии кои вообичаено не напаѓаат луѓе кои имаат отпорен имунитет можат да нападнат по Короната и затоа би било добро да се избегнуваат какви било процедури врз себе три месеци по прележувањето на Корона.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...