дома Свет ПРАВДАТА Е бавна, но достижна: Саркози е утре на суд поради обвиненија...

ПРАВДАТА Е бавна, но достижна: Саркози е утре на суд поради обвиненија за корупција

Ова е прв случај на неколку истраги против десничарски политичар кој ја водеше Франција помеѓу 2007 и 2012 година, па тој ќе се појави пред судија по неколку години обиди за повлекување или откажување на обвиненијата, објави „Гардијан“.

Во случајот познат како „афера со прислушување“, обвинителството тврди дека Саркози и неговиот адвокат Тиери Херцог се обиделе да го подмитат судијата Гилберт Азибер за да му предадат тајни информации од посебната истрага против поранешниот француски лидер.

За возврат, Саркози е обвинет дека му понудил на Азибер да му обезбеди пријатно работно место на Азурниот брег.

Саркози е цел на низа правни истраги – од обвинувањата дека починатиот либиски лидер Моамер Гадафи нелегално ја финансирал својата кампања до примање наводно мито од продажба на оружје во Пакистан.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Силјановска: Зошто директорот на Статистика заплашува со затвор ?

Намерно или случајно, деновиве, најцитирана изјава од гостувањето на директорот на Заводот за статистика, Апостол Симовски, на емисијата “Win-win” е онаа за ЗАКАНАТА со казна: парична...

Четири месеци по породувањето, Џиџи Хадид го откри името што ѝ го дала на својата ќерка, па го спомна значењето (ВИДЕО)

Од првиот ден на бременоста, Џиџи Хадид беше обвиткана во превез на тајност. Дури во шестиот месец, манекенката официјално ја потврди веста дека е...

„ПРЕД СЕДУМ ГОДИНИ БЕВ УАПСЕН, НЕ СУМ ГОРД НА ТОА …“ испрати СИЛНА порака и откри непознати детали од неговиот живот! (ФОТО / ВИДЕО)

Пејачот Џастин Бибер се најде во центарот на скандалот пред седум години кога беше уапсен во Мајами. Да ве потсетиме, Џастин возеше непромислено во тоа...

Нов план за одмор во Грција, воведена „брза лента“

Грција оваа недела започна со издавање на дигитални сертификати за вакцинација на коронавирус на своите граѓани и најверојатно ќе побара слична потврда од странски...

Слични вести

МАСАКР ВО АМЕРИКА: Полицијата пронашла сцена од која ЌЕ ВИ СЕ ПРЕВРТИ СТОМАКОТ, дури и бремената жена не била спасена

Пет лица, меѓу кои и една бремена жена, беа убиени во куќа во Индијанаполис во очигледно насочен напад, рече шефот на градската полиција, опишувајќи...

Четири месеци по породувањето, Џиџи Хадид го откри името што ѝ го дала на својата ќерка, па го спомна значењето (ВИДЕО)

Од првиот ден на бременоста, Џиџи Хадид беше обвиткана во превез на тајност. Дури во шестиот месец, манекенката официјално ја потврди веста дека е...

„ПРЕД СЕДУМ ГОДИНИ БЕВ УАПСЕН, НЕ СУМ ГОРД НА ТОА …“ испрати СИЛНА порака и откри непознати детали од неговиот живот! (ФОТО / ВИДЕО)

Пејачот Џастин Бибер се најде во центарот на скандалот пред седум години кога беше уапсен во Мајами. Да ве потсетиме, Џастин возеше непромислено во тоа...

Нов план за одмор во Грција, воведена „брза лента“

Грција оваа недела започна со издавање на дигитални сертификати за вакцинација на коронавирус на своите граѓани и најверојатно ќе побара слична потврда од странски...

Девојки, сè уште имате шанса: Овие пет принцови се слободни

Како што успеаја Кејт, Меган, Летиција и многу други, така можат и неколку други девојки. Има многу повеќе мажи кои имаат титула принц, па...