дома Свет Првиот случај по една година, веднаш воведен LOCKDOWN !!!

Првиот случај по една година, веднаш воведен LOCKDOWN !!!

Најголемите градови во Фиџи добија наредба да влезат во брза блокада, откако беше регистриран првиот локален случај на COVID-19, по повеќе од една година.

Една жена (53) била тестирана на коронавирус, кој е првиот човек кој добил COVID-19 на Фиџи од април минатата година, објави „Daily Mail“.

На сите граѓани на Фиџи им беше наредено да останат дома денес, а јавните собири се забранети и луѓето можат да излегуваат од своите домови само од медицински причини.

Островската држава регистрирала помалку од 100 случаи на ковиди од почетокот на пандемијата, а двајца пациенти починале.

  • Со цел да спречиме понатамошно заразување и да ги следиме контактите на заразеното лице, прогласуваме заклучување во областите Нада и Лаутока, со почеток во 4.00 часот утрово, соопшти државното Министерство за здравство.

Фиџи има 900.000 жители.

  • Сите граѓани мора да останат дома. Јавни собири не се можни и нема да работи ниту еден сервис, освен здравствените услуги, се додава во соопштението.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

КАКО ДРУГИ ЗЕМЈИ ГИ МОТИВИРААТ ЛУЃЕТО ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ: Пари, попусти, брашно, пиво и подароци – кој сака нека повели!

Додека вакцините за корона сè уште не пристигнале во многу делови на светот и покрај сите докази за нивната ефикасност, многу луѓе сè уште...

ЗАГРИЖУВАЧКИ ВЕСТИ ОД СИБИР: Исчезна докторот кој го лекуваше Навални!

Исчезна лекар од Сибир, кој го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални откако му се слоши минатата година во Русија, соопшти денеска руската полиција. Полицијата...

Дал мало богатство за дел од историја: Дресот на Џордан отиде во рацете на страствен колекционер (ФОТО)

Според американскиот „ESPN“, дресот на Мајкл Џордан од втората сезона на колеџот во Северна Каролина е продаден за рекордна сума пари. Страсен колекционер плати 1,38...

СТРАШНО! Додека Путин одеше кон Парадата на победата, сите гледаа во човекот зад него – кога ќе видите што носи во раката, ќе „замрзнете“!...

За време на Парадата на победата во Москва, анонимен човек кој цело време го следеше рускиот претседател Владимир Путин, носејќи црн куфер во раката,...

Слични вести

СЕ ОГЛАСИ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ВО ВРСКА СО „ASTRAZENECA“ ВАКЦИНАТА: Сега се знае целосната вистина

Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон изјави денеска дека Европската комисија сè уште не нарачала вакцина од британско-шведската компанија „AstraZeneca“ по јуни, кога...

ЗАГРИЖУВАЧКИ ВЕСТИ ОД СИБИР: Исчезна докторот кој го лекуваше Навални!

Исчезна лекар од Сибир, кој го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални откако му се слоши минатата година во Русија, соопшти денеска руската полиција. Полицијата...

Дал мало богатство за дел од историја: Дресот на Џордан отиде во рацете на страствен колекционер (ФОТО)

Според американскиот „ESPN“, дресот на Мајкл Џордан од втората сезона на колеџот во Северна Каролина е продаден за рекордна сума пари. Страсен колекционер плати 1,38...

СТРАШНО! Додека Путин одеше кон Парадата на победата, сите гледаа во човекот зад него – кога ќе видите што носи во раката, ќе „замрзнете“!...

За време на Парадата на победата во Москва, анонимен човек кој цело време го следеше рускиот претседател Владимир Путин, носејќи црн куфер во раката,...

„PFIZER“ ТАБЛЕТИ НАМЕСТО ВАКЦИНА: Доаѓаат до крајот на годината, научниците објаснуваат колку всушност може да биде ефективна!

Компанијата „Pfizer“ најавува дека до крајот на годината ќе пристигне ново оружје: таблета против коронавирус. Според најавите, „анти-корона“ таблетата ќе биде ефикасна против неколку варијации...