дома Свет ПРВ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД „ASTRAZENECA“ ВО АВСТРАЛИЈА: Повторно згрутчување на крвта

ПРВ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД „ASTRAZENECA“ ВО АВСТРАЛИЈА: Повторно згрутчување на крвта

Првиот смртен случај на примател на вакцината AstraZeneca поради згрутчување на крвта е пријавен во Австралија во петокот, трет случај на згрутчување на крвта по вакцинацијата со овој препарат, пренесува Ројтерс.

Австралија ќе продолжи да ја контролира вакцинацијата против вирусот корона по првиот смртен случај на 48-годишна жена, откако беше вакцинирана со вакцината AstraZeneca, изјави денеска министерот за здравство на таа земја, Грег Хант.

  • Владата ќе побара од Австралиската советничка група за техничка имунизација (ATAGI) да обезбеди постојан преглед на сите вакцинирани лица, рече министерот Хант, додавајќи дека нема да има нови мерки за ограничување на употребата на вакцината AstraZeneca.

Досега, најмалку 885 илјади луѓе во Австралија се вакцинирани со AstraZeneca, што се совпаѓа со фреквенцијата на згрутчување на крвта кај еден од 295 000 вакцинирани, објави претходно надлежната институција.

Хант исто така рече дека следната недела ќе биде донесена одлука дали спортистите и придружниот персонал ќе имаат приоритет за вакцинација со приближувањето на Олимписките игри во Токио.

Нешто помалку од 29.500 случаи на COVID-19 и вкупно 910 смртни случаи од коронавирус досега се потврдени во Австралија.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Ковид ги раздвојува, мостот ги поврзува: Близнаци се среќаваат на границата на Норвешка и Шведска

Ола и Понтус Берглунд носат столици што се преклопуваат, сендвичи, термоси и многу добро расположение и се сместуваат секој на својата сстрана на тенките,...

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Слични вести

Реакција на Британците: Нема докази дека алкохолот влијае на ефектот на вакцините

Тие тврдат дека во информациите на производителите на вакцини или во упатствата на британската здравствена служба, нема ништо што доведува до тој заклучок. Нема докази...

Ковид ги раздвојува, мостот ги поврзува: Близнаци се среќаваат на границата на Норвешка и Шведска

Ола и Понтус Берглунд носат столици што се преклопуваат, сендвичи, термоси и многу добро расположение и се сместуваат секој на својата сстрана на тенките,...

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...