дома Свет ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА „ДОЛГ COVID“! Има зголемување на заболувањето поради индискиот сој -...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА „ДОЛГ COVID“! Има зголемување на заболувањето поради индискиот сој – неговите симптоми можат да бидат ЛАЖНИ

Според истражувањето на професорот Тим ​​Спектор, симптомите на таканаречениот индиски корона вирус наводно се разликува од оние предизвикани од претходните варијанти на коронавирусот, а сè повеќе пациенти тврдат дека не го изгубиле чувството за мирис и вкус и немале треска, но чувствувале симптоми на силна настинка кај услови на течење на носот, болка во грлото и главоболки.

Ова се податоци собрани врз основа на истражување на примерок од илјадници испитаници кои ги пријавиле своите симптоми преку апликацијата, пишува ВВС.

  • Немаме добри вести, бележиме експоненцијален раст на пациентите, особено во областа на северозападна Англија и Шкотска. Повеќето од нив се млади луѓе на возраст од 20 до 29 години и малку постари лица на возраст од 40 до 49 години. Помладата популација не е имунизирана или е вакцинирана само со една доза, што, се разбира, не постигнува соодветен имунитет. Смртноста е нешто пониска отколку кај британскиот вид, но она што мора да нè загрижи е сè уште т.н. и долг COVID, така што Велика Британија дефинитивно има проблем – рече професорот.

Токму овие неспецифични симптоми пациентите не ги припишуваат на вирусот COVID-19, па продолжуваат со вообичаените животни и социјални навики, одат на работа и се забавуваат, мислејќи дека е сезонска настинка.

Професорот апелира на потребата да се добие втора доза на вакцина и да се остане дома веднаш штом се појават првите симптоми во однос на главоболка, болки во грлото и течење на носот.

90% од тековните случаи во Велика Британија, наводно, се поврзани со делта варијантата на вирусот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ПОЗНАТА Е ПРИЧИНАТА ЗА ПОЖАРОТ ВО КОЧАНИ

Денес се состана групата за проценка за да дискутира за состојбата со пожарите. Беше одлучено дека нема потреба од прогласување на кризна состојба на...

БАКСУЗ ВО СЕКОЈА КУЌА, НОСАТ РАСПРАВИЈА И СИРОМАШТИЈА: Фрлете ги овие 7 работи веднаш!

Според кинеското верување, јадењата го симболизираат богатството и семејството. Ако јадете од пукнати чинии, вие потсвесно повикувате проблеми во вашиот живот Според упатствата на Фенг...

ОВА МОЖЕ ДА БИДЕ ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА ЕЛВИС ПРИСЛИ? Се шпекулираше дека се предозирал, но вистината е многу МРАЧНА, семејството ја крие ТАЈНАТА

Елвис Присли почина пред 44 години, а новата книга открива што можело да биде причина за смртта. Елвис Присли почина пред 44 години, но неговата...

Гевгелија е буквално во пламен: На 44 степени гори депонијата, никој не прогласува вонредна состојба во градот

Иако депонијата во Гевгелија тлее четири дена локалната власт дозволи да се запали и на 44 степениграѓаните на Гевгелија дишат високо канцероген воздух. Денес и...

Слични вести

РЕНДГЕНСКА СНИМКА ОТКРИВА! Драстична разлика помеѓу белите дробови заразени со Ковид кај вакцинирани и невакцинирани лица!

Ако сте имале дилема дали треба да се вакцинирате против коронавирус, веруваме дека овие сцени ќе ви ја олеснат одлуката Имено, овие остри рендгенски снимки...

БАКСУЗ ВО СЕКОЈА КУЌА, НОСАТ РАСПРАВИЈА И СИРОМАШТИЈА: Фрлете ги овие 7 работи веднаш!

Според кинеското верување, јадењата го симболизираат богатството и семејството. Ако јадете од пукнати чинии, вие потсвесно повикувате проблеми во вашиот живот Според упатствата на Фенг...

ОВА МОЖЕ ДА БИДЕ ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА ЕЛВИС ПРИСЛИ? Се шпекулираше дека се предозирал, но вистината е многу МРАЧНА, семејството ја крие ТАЈНАТА

Елвис Присли почина пред 44 години, а новата книга открива што можело да биде причина за смртта. Елвис Присли почина пред 44 години, но неговата...

Гевгелија е буквално во пламен: На 44 степени гори депонијата, никој не прогласува вонредна состојба во градот

Иако депонијата во Гевгелија тлее четири дена локалната власт дозволи да се запали и на 44 степениграѓаните на Гевгелија дишат високо канцероген воздух. Денес и...

Додека Македонија гори, хангарите полни со противпожарна опрема… несервисирана и уништена

Во 2006-2007 година Македонија немаше ниту еден авион за гасење пожар, ниту пак опрема за хеликоптеите за гасење пожар. По огнената стихија во 2009...