дома Свет Прекрасна приказна за спасувањето на тригодишниот Роман Полански: нацистите сакаа да го...

Прекрасна приказна за спасувањето на тригодишниот Роман Полански: нацистите сакаа да го убијат, но од едно сиромашно полско семејство беше засолнет во колиба

Најчесто за јадење имало компири, понекогаш млеко, а летото имало печурки или боровинки. Букуланите биле едноставно и сиромашно семејство, со три деца. Тие живееја во мала куќа на 40 километри од Краков. И покрај ова, тие одлучија да го споделат се ова со едно еврејско момче, скоро две години.

Неговиот сопствен татко успеа да го извади од гетото во Краков, во март 1943 година, со сечење на бодликавите жици со кои беа оградени.

image

На церемонијата на доделување на наградите, која ја прими Станислав Бухала, внук на спасителот Роман Полански, присуствуваше и славниот режисер.

Деветгодишното момче се борело од семејство до семејство се додека не завршило во семејството Бучала. Подоцна раскажа дека „љубезноста“ што му ја покажал Стефанија Бучала била „неверојатна“.

Двојката ги ризикуваше своите животи затоа што во окупирана Полска, смртта се закануваше на секој што криеше Евреи. Нивните деца веројатно мислеле дека „Ромек“ е нивниот брат. Подоцна, од ова мало еврејско момче, тој стана светски познат режисер – Роман Полански, пишува германски Дојче веле.

Гореспоменатиот режисер ја посети Полска, земјата на неговото детство, за да и оддаде почит на тамошната двојка која го прими и заштити за време на германската окупација и прогон на Евреите.


Стефанија и Јан Бухала беа постхумно прогласени за „праведни меѓу народите“, како признание на израелскиот меморијален центар Јад Вашем посветен на жртвите на холокаустот, на церемонијата на која присуствуваше нивниот внук Станислав Бухала.Роман Полански, кој се пресели во Полска како тригодишно дете, отпатува од Франција за таа пригода и ја потсети Стефанија Бухала како исклучително „благородна и религиозна личност“, која криејќи го, имаше храброст не само да го ризикува сопствениот живот, туку и животот на нејзините деца.

Славниот режисер имал девет години во 1942 година кога неговите родители го принудиле да побегне од гетото во Краков и да го засолнат во полско семејство што го познавале, а во исто време и платиле за тоа.

Наскоро и двајцата беа депортирани во нацистичките логори.

image
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Зошто ВЕНИТЕ се сини ако КРВТА Е ЦРВЕНА? Еве го одговорот!

Според експертите, крвта е црвена како резултат на хемоглобинот, протеин кој е одговорен за пренос на кислород во црвените крвни зрнца. Сепак, хемоглобинот рефлектира големи...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Слични вести

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...