дома Свет Принесување жртви, камења и овци: Нашите предци имаа необични ритуали кои...

Принесување жртви, камења и овци: Нашите предци имаа необични ритуали кои строго ги почитуваа! Без нив, не можеше да се гради ниту една куќа или да се слави некоја посебна пригода

Ова, особено, беше изразено во посебни прилики како што се свадби, жетви, раѓања, градење куќи… Претходно, при изборот на место за изградба на куќа, се водеше строга грижа да се почитуваат сите ритуали.

Длабоко се веруваше дека светските сили испраќаат поволни и неповолни знаци до идните сопственици и се веруваше дека среќни места за изградба на куќа се оние каде што животните беа мирни.

Така, идните сопственици честопати затворале овци на местото каде што сакаат да изградат куќа и ги оставале да ја поминат ноќта. Ако стадото спиело мирно, тоа место би било погодно за изградба на нов дом.

Друг ритуал се практикувал во Мачва и Шумадија и бил поврзан со животни. Имено, домаќинот би ставил четири камења на местата каде што треба да бидат четирите агли на куќата.

Следното утро, тие ѕиркаа под карпите, и ако пронајдоа животно или инсект под секоја од нив, тоа се сметаше за соодветно место за градење.

Ако не најдеа ништо, ќе ги движеа камењата. Постапката ќе се повторуваше се додека не се појави поволен знак, и ако не беше таму, тие ќе се откажеа од изградбата на тоа земјиште.

Жртвата беше задолжителна на темелите на куќата. Тие се принесуваа најпрво на темелот, потоа на прагот, на огништето и на покривот. Изведувајќи го овој ритуал, градежниците сакале да ги смират повисоките сили, чијашто наклонетост честопати се сметала за променлива.

Најчесто колеле јагниња, петли или овни и прскале крв врз темелите на куќата. Во некои области, градителите исто така би закопале животинска глава во темелот на куќата.


Жртвата се сведе на заробување на нечија сенка во темелот, што се сметаше за еквивалентно на душата.

Наместо животно, денес во темелот се вградува шише вино, жито или пари. Луѓето оставаа чаша или шише полно со вино, ракија, пченица или брашно на местото наменето за градба.

Понекогаш го ставаа на земја, некаде ќе го закопаа или ќе го закачија на прободен стап. Следниот ден тие ќе дојдат да видат што се случило. Ако сè останело недопрено, местото се сметало за соодветно. Ако нешто недостасуваше, претпоставуваа дека е ореол и дека нема потреба да се гради таму.

Sojenica
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Вака ќе изгледа станицата на Марс: Ракетата на Илон Маск е веќе „паркирана“ (ФОТО)

Технолошки стартап од Њујорк, Air Company, објави дека развива систем за производство на ракетно гориво со помош на вода, јаглерод диоксид и соларна енергија. Тие...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

Слични вести

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...