дома Свет ПУТИН СЕРИОЗНО БОЛЕН? Кашлицата буквално го покоси, Русија порекнува било каков проблем!?

ПУТИН СЕРИОЗНО БОЛЕН? Кашлицата буквално го покоси, Русија порекнува било каков проблем!?

Кремаљ остро негира дека Путин има здравствени проблеми.

Познат критичар на рускиот претседател тврди дека Владимир Путин имал рак и дека бил опериран на почетокот на оваа година, пишува „Дејли меил“. Валери Соловеј, кој тврди дека има извори „во епицентарот на донесување одлуки“, вели дека Путин (68) бил опериран во февруари, додека друг, неименуван извор, вели дека тоа бил неговиот стомак. Веста дојде две недели откако Соловеј први зборуваше за здравјето на Путин, посочувајќи дека рускиот лидер страдал од Паркинсонова болест. Соловеј, поранешен шеф на одделот за односи со јавност на Московскиот државен институт за меѓународни односи, смета дека Путин планира да се повлече од функцијата во јануари поради здравствени проблеми и да ја назначи својата ќерка Катерина Тихонова за негова наследничка.

– Ако некој е заинтересиран за точна дијагноза, јас не сум лекар, немам етичко право да ги откривам тие проблеми … Еден дел (од здравствените проблеми на Путин) е од психолошко-невролошка природа, а другиот е проблем со рак – рече тој.

– Втората дијагноза е многу, многу поопасна од првата затоа што Паркинсоновата болест не ја загрозува физичката состојба, туку ги ограничува јавните настапи. Врз основа на оваа информација, луѓето ќе можат да извлечат заклучоци за неговото ограничување, за што не е потребно специјално медицинско образование – додаде Соловеј.

Кремаљ остро негира дека Путин има здравствени проблеми. Не е познато каде се случила наводната операција дека се случила приказната на Соловеј, но извори тврдат дека Путин се појавил во јавноста за прв пат од 19 февруари на церемонијата на положување венци.

Кашлицата на Путин

Гласините за здравствената состојба на Путин започнаа откако беше објавено дека се подготвува документ што ќе го направи доживотен сенатор кога ќе замине од претседателската функција, што означува крај на неговото дведецениско владеење. Со вакви шпекулации, кашлицата на Путин во четвртокот за време на телевизиско обраќање само даде поттик. Претседателот беше на состанок со официјални лица за „акутни финансиски проблеми“ предизвикани од пандемијата на вирусот корона, кога кашлаше. Снимката подоцна била модифицирана, според „Дејли меил“, за да може неговата кашлица да изгледа помалку сериозна. На прашањето за здравствената состојба на Путин, државната агенција ТАСС рече дека тоа е „апсолутно нормално“.

Соловеј исто така тврди дека наводната љубовница на Путин, гимнастичарката Алина Кабаева, го повикува претседателот да се повлече. Во Русија кружи видео од Путин, потпрен на стол, што укажува на нарушено здравје, според „Дејли меил“, а вниманието го привлече и чашата за која аналитичарите велат дека е полна со лекови против болки. Ова не е прв пат да се шпекулира дека Путин има Паркинсонова болест. Претходно, беше забележано ограничено движење на десната рака во однос на левата, а асиметричното движење на рацете е карактеристична црта на таа болест. Сепак, некои медицински експерти објасниле дека тој „оди како разузнавач“.

Планови за имунитет

Соловеј тврди дека Путин ќе ги објави своите планови за предавање на власта во јануари и дека семејството има „големо влијание врз него“. Тој вели дека Путин наскоро ќе назначи нов премиер кој ќе биде „одгледуван“ за да ја преземе власта. Додека рускиот претседател е зафатен со презентирање планови кои ќе му гарантираат имунитет по неговиот мандат, државниот медиум РТ вели дека ќе се гледа како „знак дека се поставуваат темелите за можна транзиција на власта“ во земјата. Затоа, на Путин или на кој било иден претседател ќе му биде дозволено да стане член на Федералниот совет, рускиот Сенат, доживотно, три месеци по завршувањето на неговиот мандат.

– Ова е руска копија на застарениот британски систем на доживотни лордови во Домот на лордовите – изјави извор од Москва за Дејли меил.

Тоа ќе значи дека Путин ќе има заштита од обвинувања за корупција што траат од 90-тите години на минатиот век, кога тој беше заменик-градоначалник на Санкт Петербург, истакнува британскиот таблоид. Новиот закон ќе го заштити и поранешниот претседател Дмитриј Медведев, кој стана сомнително богат кога му заврши мандатот во 2012 година.

Овој закон за имунитет може да се укине со двотретинско мнозинство во двата дома на рускиот парламент, доколку биде одобрен. Но, тоа нема да гарантира заштита на Путин и другите претседатели од меѓународните судови. „Дејли меил“ потсетува дека многу странски критичари го повикаа Путин да биде обвинет за катастрофална несреќа со авионот на „Малезија ерлајнс“ во 2014 година во Источна Украина, кога беа убиени 298 лица. Иако Путин ја негираше вмешаноста на Русија во соборувањето на авионот, истражителите рекоа дека одговорни се руските сепаратисти кои го соборија авионот со проектилот „Бук“. Исто така, Путин го смени Уставот пред само четири месеци со цел да остане на власт и да може да влезе во трка за нов, шестгодишен мандат во 2024 година, и повторно во 2030 година, што би значело дека во 2036 година, кога ќе се симне од власт, ќе има 83 години.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...