дома Свет Русија бара враќање на вакцините: „Го прекршивте договорот“

Русија бара враќање на вакцините: „Го прекршивте договорот“

Фондот за директни инвестиции на Русија побара од словачката влада да врати серија вакцини Sputnik V поради непочитување на договорот.

Бараните вакцини може да се користат во други земји, се вели во соопштението на официјалниот профил на вакцината на Twitter.

  • Рускиот фонд побара од словачката влада да ја испрати вакцината во овластена лабораторија во ЕУ за тестирање, а на 6 април 2021 година испрати писмо со барање да се врати вакцината поради повеќекратно кршење на договорот. На тој начин таа може да се користи во други земји, се вели во соопштението.

Исто така, се додава дека лабораторијата во Словачка каде е тестирана серијата вакцини „Sputnik V“, која е доставена до оваа земја, не е дел од мрежата на официјални лаборатории на Европската унија.

  • За жал, во спротивност на постојниот договор, Државниот институт за контрола на лекови обезбеди тестирање на „Sputnik V“ во лабораторија што не е дел од мрежата на официјални лаборатории за контрола на лекови на ЕУ, и покрај нивната достапност, рече рускиот фонд во изјавата.

Покрај тоа, словачкиот регулатор започна кампања за дезинформација против вакцината. Рускиот фонд побара од Словачка повторно да се тестира руската вакцина „Sputnik V“ – овој пат во лабораторија акредитирана од Европската унија, се нагласува во соопштението.

Се додава дека сите серии на „Sputnik V“ се со ист квалитет и се предмет на строга контрола на квалитетот на институтот Gamaleya.

  • Квалитетот на „Sputnik V“ е потврден од регулаторите од 59 земји во светот, потсетува компанијата во својот твит.

Претходно, секретарот на Државниот институт за контрола на лекови, кој е фармацевтски регулатор во земјата, Магдалена Јуркемикова, изјави дека руската вакцина против коронавирус „Sputnik V“, чија прва група пристигна во Словачка на 1 март, не ги исполнува карактеристиките објавени во водечкото медицинско списание „Lanset“.

Да потсетиме, Словачка, како и Унгарија, е земја на ЕУ што даде одобрување за употреба на руската вакцина против COVID-19 „Sputnik V“, без да се чека регистрација на Европската агенција за лекови.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

Слични вести

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...