дома Свет САД ги истражува алергиските реакции на вакцините „Moderna“ и „Pfizer“

САД ги истражува алергиските реакции на вакцините „Moderna“ и „Pfizer“

Американскиот национален институт за здравство (NIH) денес објави дека во моментов спроведува студија за ризикот од алергиски реакции на вакцините против COVID-19, направена од компаниите Moderna“ и Pfizer“.

Ројтерс известува дека студијата, финансирана од Националниот институт за алергија и инфективни болести и чии резултати се очекуваат во текот на летото, ќе опфати 3.400 возрасни доброволци на возраст од 18 до 69 години, а околу 60 проценти од учесниците ќе имаат историја на тешка алергиски реакции на храна, каснувања од инсекти или имунотерапија.

Целта на прегледот е да им се помогне на загрозените во рок од 90 минути по вакцинацијата, сразмерно со резултатите од студијата за бројот на утврдени алергиски реакции, наведува агенцијата.

Ројтерс известува дека неколку случаи на алергиски реакции, вклучително и системски кои можат да бидат опасни по живот, како што е анафилактичен шок, се пријавени во САД по имунизација со вакцините Pfizer“ и „Moderna“.

Во јануари, Центрите за контрола и превенција на болести на САД (CDC) објавија дека се јавуваат алергиски реакции со фреквенција од 11,1 на 1 милион вакцини.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

Слични вести

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...