дома Свет САЛВИНИ ОБВИНЕТ ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА МИГРАНТИ: Се соочува со затворска казна од...

САЛВИНИ ОБВИНЕТ ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА МИГРАНТИ: Се соочува со затворска казна од 15 години доколку биде осуден!

Судијата на претходна постапка денес одлучи да му суди на поранешниот министер за внатрешни работи Матео Салвини, бидејќи во 2019 година тој одби да го ослободи шпанскипот спасувачки брод за мигранти во италијанско пристаниште, поради што луѓето со денови се чуваа на море, а во случај да биде прогласен за виновен му се заканува висока казна затвор.

АП пренесува дека Салвини, кој го доби најголемиот дел од својот политички капитал во антиимиграциската кампања, се соочува со казна затвор од 15 години, доколку биде прогласен за виновен на крајот на тристепениот судски процес, а конечната пресуда може да му забрани и да држи јавно позиција во иднина.

Лидерот на десничарската партија Лига, беше присутен на подготвителното рочиште на кое беше решено судењето да започне на 15 септември во Палермо и на Twitter изјави дека е сигурен дека постапил правилно според италијанскиот закон, бранејќи ја безбедноста на земјата и достоинство со одбивање на влез во шпанската бродска хуманитарна организација „Open Arms“.

  • Одам пред судот со крената глава, во ваше име, како и мое лично. Италија на прво место, секогаш! Одбраната на нашата земја е должност на граѓаните, зпоради тоа ми се суди, рече Салвини веднаш по одлуката на судот.

Обвинителите во Палермо го обвинија Салвини за киднапирање, бидејќи тој ги држеше мигрантите на море со денови во близина на брегот на Лампедуза во август 2019 година, и конечно, по 19 дена, на 83 мигранти на бродот им беше дозволено да се симнат на островот.

Салвини е под истрага и за друг сличен случај со мигрантите кога одби да го пушти италијанскиот брод на крајбрешната стража Грегорети во пристаништето летото 2019 година, а обвинителот во тој случај му препорача на Салвини да не му се суди минатата недела, со образложение дека тој е политика на владата кога пет дена чувал на море 116 мигранти.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

ВЕЛКАМ ТУ РАША: Ќелав Русин свири БАЛАЛАЈКА додека го гушка џиновска мечка (ВИДЕО)

На социјалните мрежи кружи видео на кое се гледа ќелав Рус како свири, а мечка го гушка и го гали. Мечката го погали со главата,...

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ДОБИЕТЕ ДВЕ РАЗЛИЧНИ ВАКЦИНИ? Резултатите од најновото истражување пристигнаа, има нус појави!

Повеќето луѓе кои примиле две дози вакцини од коронавирус од различни производители, имале лесни до умерени несакани ефекти, покажува најновото истражување на Универзитетот во...

ЛУТИ ИТАЛИЈАНИ СЕ ОБИДОА ДА ЛИНЧУВААТ ПАКИСТАНЕЦ: Направи нешто СТРАШНО на поранешната партнерка и дете! (ВИДЕО)

Лути Италијанци се обидуваат да го линчуваат 29-годишниот Пакистанец Масих Шахид, кој упаднал во куќата на неговата поранешна партнерка Паола Пирас, ја прободел со...

Слични вести

Конфликтот меѓу Палестина и Израел се прошири во ГЕРМАНИЈА, и настана ВИСТИНСКИ ХАОС!

Портпарол на Министерството за внатрешни работи предупреди денеска дека безбедносните агенции очекуваат да се интензивира протестот на Палестинците во таа земја, поради последниот конфликт...

ВЕЛКАМ ТУ РАША: Ќелав Русин свири БАЛАЛАЈКА додека го гушка џиновска мечка (ВИДЕО)

На социјалните мрежи кружи видео на кое се гледа ќелав Рус како свири, а мечка го гушка и го гали. Мечката го погали со главата,...

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ДОБИЕТЕ ДВЕ РАЗЛИЧНИ ВАКЦИНИ? Резултатите од најновото истражување пристигнаа, има нус појави!

Повеќето луѓе кои примиле две дози вакцини од коронавирус од различни производители, имале лесни до умерени несакани ефекти, покажува најновото истражување на Универзитетот во...

ЛУТИ ИТАЛИЈАНИ СЕ ОБИДОА ДА ЛИНЧУВААТ ПАКИСТАНЕЦ: Направи нешто СТРАШНО на поранешната партнерка и дете! (ВИДЕО)

Лути Италијанци се обидуваат да го линчуваат 29-годишниот Пакистанец Масих Шахид, кој упаднал во куќата на неговата поранешна партнерка Паола Пирас, ја прободел со...

Oрганизирала проба за погреб, ги терале најблиските да плачат додека лежела во ковчегот

Маира Алонзо организираше проба на сопствениот погреб во нејзиниот дом во градот Сантијаго кон крајот на април. Пријателите и семејството плачеа и се збогуваа...