дома Свет СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за надворешни работи, изјави дека Москва наскоро ќе преземе мерки како одговор на новите санкции на Вашингтон.

  • На амбасадорот му беше кажано дека наскоро ќе следат низа реципрочни мерки – се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.
    Се додава дека „обидите на американската страна да „предупредат на понатамошна ескалација“ се целосно несоодветни“.
  • За многу години, Москва покажува исклучително одговорен пристап кон задачата за одржување на односите со Соединетите држави на прифатливо ниво. Сепак, за време на администрацијата што се смени, Вашингтон само ја влоши ситуацијата, не реагирајќи на нашите конструктивни импулси – се посочува.

Неприфатливите активности на Соединетите држави, и покрај изјавата дека имаат намера „да градат прагматични односи со Русија“, им зададоа тежок удар, се заклучува во соопштението.

Денес Соединетите држави објавија дека ќе воведат санкции за шест руски технолошки компании, како и ќе протераат десет руски дипломати. После тоа, американскиот амбасадор во Русија беше поканет во руското Министерство за надворешни работи.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

„Хероинската врата“ во Македонија се наоѓа во делчевско!?

Хероинот влегува на Западен Балкан од Турција преку Бугарија и во помала мера од Грција. Големопродажната цена за килограм хероин во Турција се проценува...

Тасевски: Дa мy кaжeмe глacнo нa cкoтoн миниcтep, ниe cмe мajки и тaткoвци, a нe poдитeл 1 и poдитeл 2

Да му кажеме гласно на скотон министер, ние сме мајки и татковци, а не родител 1 и родител 2, повика актерот Сашо Тасевски. „Нема да...

(Видео) Бошковски имaл caмoyбиcтвeни миcли и cpaмнo бил yaпceн „кaкo пocлeдeн идиoт зaлeпeн зa тoaлeт“

Случајот со апсењето на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања” стаса до завршни зборови. Денес завршен збор во предметот „Тортура” прв даде обвинителот Љубомир Лапе,...

Доста и било од сè: Жена си ја запали сопствената куќа и седна во дворот и гледаше како гори (ВИДЕО)

Гејл Метвол беше уапсена откако ја запали својата куќа во Елктон, во која во тој моменент внатре се наоѓала Бленда Холбрук. Според странските медиуми, на...

Слични вести

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА БЛИСКИОТ ИСТОК? Она што го предизвика најтешкото насилство во овој дел од светот во последните години

Конфликтите на Блискиот исток траат со денови. Започна со протести во Ерусалим, се пресели кон Тел Авив и Појасот Газа. Најмалку 40 лица загинаа...

Тасевски: Дa мy кaжeмe глacнo нa cкoтoн миниcтep, ниe cмe мajки и тaткoвци, a нe poдитeл 1 и poдитeл 2

Да му кажеме гласно на скотон министер, ние сме мајки и татковци, а не родител 1 и родител 2, повика актерот Сашо Тасевски. „Нема да...

(Видео) Бошковски имaл caмoyбиcтвeни миcли и cpaмнo бил yaпceн „кaкo пocлeдeн идиoт зaлeпeн зa тoaлeт“

Случајот со апсењето на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања” стаса до завршни зборови. Денес завршен збор во предметот „Тортура” прв даде обвинителот Љубомир Лапе,...

Доста и било од сè: Жена си ја запали сопствената куќа и седна во дворот и гледаше како гори (ВИДЕО)

Гејл Метвол беше уапсена откако ја запали својата куќа во Елктон, во која во тој моменент внатре се наоѓала Бленда Холбрук. Според странските медиуми, на...

ХИТ! РАПЕРКАТА ПОЗИРАШЕ ЦЕЛОСНО ГОЛА, ВНИМАНИЕТО ГО ПРИВЛЕКОА РОЗЕВИТЕ БОМБАСТИЧКИ ВЛЕЧКИ: Instagram БЛОКИРАН од лајкови! (ФОТО)

Раперката Ники Минаш објави фотографии на својот Instagram профил како седи на маса целосно гола, но покриена со перници за да не покажува бујни...