дома Свет СЕ РАЗВИВА ВТОРА ГЕНЕРАЦИЈА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС: ОБЈАВЕНИ НОВИ ДЕТАЛИ, глувците...

СЕ РАЗВИВА ВТОРА ГЕНЕРАЦИЈА НА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС: ОБЈАВЕНИ НОВИ ДЕТАЛИ, глувците СЕ КЛУЧНИ!

Втората генерација на вакцини COVID19, развиена од CureVac“ и GlacsoSmithKlein дизајнирана за заштита од разни варијанти на коронавирусот, произведе високо ниво на имунолошки одговор при тестирање врз стаорци, соопштија денес компаниите.

Тоа е единечна доза на вакцина која користи технологија mRNA слична на успешната вакцина развиена од Pfizer / Biontek и Moderna, а почетокот на клиничките испитувања на вакцината кај луѓе се очекува во третиот квартал од оваа година, пренесува Ројтерс.

Стаорците имунизирани со вакцина наречена CV2CoV покажаа брз и силен имунолошки одговор на варијантите на вируси откриени во Данска, Велика Британија и Јужна Африка.

  • За успешна борба против пандемијата COVID 19, ќе ни требаат различни вакцини на долг рок, и треба да можеме ефикасно да одговориме на новите варијанти, рече претседателот на GSK Роџер Конор.
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Автомобил влета во демонстранти и уби жена: Кога го фатија, настана хаос (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Една жена е убиена, а две лица се повредени кога ги удрил автомобил за време на протест во Минеаполис, соопшти денеска американската полиција. Во соопштението...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...

Грција во напад на коментаторот на МТВ Тони Стојановски

Државната новинска агенција на Грција (АНА-МПА) објави реакција во која остро протестира на начинот на кој новинарите на МТВ, Тони Стојановски и Горан Милковски,...

Слични вести

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери. Том...

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се извинува за метежот и нервозите, но блокадите се со цел да се заштити македонскиот идентитет

Според Мисајловски, се соочуваме со криминогени и несериозни политичари кои што не ја чувствуваат државата за своја. Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не...

Мицкоски: Остануваме тука да се спротиставиме на погубните политики и да спречиме нов македонски национален срам

ВМРО ДПМНЕ ќе продолжи да протестира со цел да се спречи нов македонски национален срам што ќе биде погубен за македонската историја. Денеска ВМРО...

Грција во напад на коментаторот на МТВ Тони Стојановски

Државната новинска агенција на Грција (АНА-МПА) објави реакција во која остро протестира на начинот на кој новинарите на МТВ, Тони Стојановски и Горан Милковски,...

ФФМ бара најстрога казна за Арнаутовиќ!

Фудбалската федерација на Мaкeдонија денеска најостро го осуди националистичкиот испад на австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ, после постигнатиот гол на вчерашниот натпревар со Македонија упатени...