дома Свет СЗО ја одобри кинеската вакцина: Прва вакцина што не е произведена во...

СЗО ја одобри кинеската вакцина: Прва вакцина што не е произведена во западните земји и е поддржана од организацијата

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека кинеската вакцина „Sinofarm“ против COVID-19 е одобрена за итна употреба, пренесува Ројтерс.

Тоа е прва вакцина што не е произведена во една од земјите на Западот што доби поддршка од СЗО. Тоа е исто така прв пат СЗО да одобри кинеска вакцина за итна употреба против какво било заразно заболување, додава Ројтерс.

Фактот дека вакцината Sinofarm е на списокот на СЗО со итни вакцини е сигнал до националните регулатори дека е ефикасна и безбедна и ќе овозможи да се вклучи во системот Ковакс, глобална програма за сиромашните земји.

СЗО досега одобри итна употреба на вакцини против COVID-19, развиени од Pfizer / BioNTech“, AstraZeneca, Johnson & Johnson и „Moderna“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Холанѓанец ѝ одговара на албанска новинарка, која објаснува зошто Албанците не ја пејат македонската химна

Холандскиот експерт за Западен Балкан, Ханс ван ден Берг, ѝ реплицира на новинарката Фатјона Мејдини од Албанија, на која ѝ било тажно и објаснува...

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Главоболка, воспалено грло и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот сој коронавирус во Велика Британија, пишува BBC. Според истражувањето на...

Во Скопје повторно само еден примен пациент во ковид-центрите

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и...

ПАЃА СВЕТСКИОТ РЕКОРД! Повеќе од 50.000 навивачи на ракометен натпревар!

Европското првенство во ракомет во 2024 година ќе се одржи во Германија. ЕХФ и ДХБ открија одредени детали поврзани со турнирот. Потврдено е дека ќе биде...

Слични вести

Три и пол години затвор за актерката Стојановска, а нејзиниот партнер е осуден на седум години

Актерката Силвија Стојановска и нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ, денеска во Кривичниот суд беа прогласени за виновни по обвинението за транспорт на 700 килограми кокаин...

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Главоболка, воспалено грло и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот сој коронавирус во Велика Британија, пишува BBC. Според истражувањето на...

Во Скопје повторно само еден примен пациент во ковид-центрите

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и...

ПАЃА СВЕТСКИОТ РЕКОРД! Повеќе од 50.000 навивачи на ракометен натпревар!

Европското првенство во ракомет во 2024 година ќе се одржи во Германија. ЕХФ и ДХБ открија одредени детали поврзани со турнирот. Потврдено е дека ќе биде...

Д-р Николов: Наместо ветеното покачување на платата, здравствените работници ќе добијат „бонус“ од само 5 проценти

Деновиве излезе вистината на виделина. Здравствените работници наместо ветеното реално покачување на платата, ќе добијат, бонус од 5 проценти, нагласувам 5%, вели доктор Игор...