дома Свет Сибирската вакцина е ефикасна во 94% од случаите

Сибирската вакцина е ефикасна во 94% од случаите

Вакцината „EpiVacCoronа“ е ефикасна во 94 проценти од случаите кај лица постари од 60 години, изјави шефот на Центарот за научни истражувања во Екатеринбург за вирусни инфекции „Vector“, Александар Смирнов.

  • Употребата на вакцината создава ефикасни антитела во 94 проценти од случаите. Во секој случај, заштитува од тешки форми на инфекција, изјави Семенов.

Според него, луѓето кои се разболуваат и по вакцинирањето – „не умираат“.

  • Во овој момент завршува третата фаза на тестирање во осум центри низ цела Русија, нагласи Семенов.

Тој најави дека производството на „EpiVacCoronа“ ќе достигне 1,5 милиони дози во април, а 3 милиони дози во мај, а од јуни, 5 милиони дози ќе се произведуваат месечно.

Научниците истакнаа дека оваа вакцина е ефикасна против „сите познати, британски, јужноафрикански“ соеви на вирусот корона.

Во октомври минатата година, претседателот на Русија, Владимир Путин, објави дека во Русија е регистрирана друга вакцина против вирусот корона, која е изработена од Државниот научен центар „Vector“, и која се викаше „EpiVacCoronа“. Испитувањата на вакцината по регистрацијата започнаа на 26 ноември, а на 18 ноември Министерството за здравство на Русија издаде дозвола издаде дозвола за центарот „Vector“ да започне испитувања по регистрација на вакцините „EpiVacCoronа“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

МЛАДИОТ ФАРМЕР ГО ЗБУНИ ЦЕЛИОТ СВЕТ: Објасни како ЈАЈЦАТА се ставаат во фрижидер за да останат свежи! Тоа сме го правеле ПОГРЕШНО цело време...

Младиот земјоделец Ноа Јанг го откри најдобриот начин за складирање на јајца. Тој тврди дека зашилениот дел од јајцето всушност треба да се стави...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Првиот станбен проект на Bentley како спектакуларна оаза на луксуз

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, тие сега се стремат кон сосема друга сфера од...

Слични вести

КИМ КАРДАШИЈАН ГО ПОГАЗИ СВОЈОТ ЗБОР: По грабежот во кој изгуби 10.000.000 долари, старлетата повторно носи СКАП НАКИТ! (ФОТО)

Ким Кардашијан направи хаос кога објави фотографија со накит вреден 150.000 долари, а не 40.000 долари како што првично се проценуваше. Ѓерданот е направен специјално...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Првиот станбен проект на Bentley како спектакуларна оаза на луксуз

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, тие сега се стремат кон сосема друга сфера од...

Родено е бело тигарче во зоолошка градина во Куба (ВИДЕО)

Четири бенгалски тигри се родени во кубанската национална зоолошка градина во Хавана, вклучително и редок бел тигар. Раѓањето на четири младенчиња во риги на 12...