дома Свет СМРТОНОСЕН ВИРУС ПРОНАЈДЕН ВО ЛИЛЈАК ВО ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА: Болест слична на беснило...

СМРТОНОСЕН ВИРУС ПРОНАЈДЕН ВО ЛИЛЈАК ВО ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА: Болест слична на беснило може да убие луѓе!

Смртоносен вирус е пронајден кај лилјаците во пештерите во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека „болест слична на беснило“ може да убие луѓе доколку не се лекува.

Јужно-австралискиот институт за јавно здравје издаде соопштение во кое го предупредува населението да избегнува какви било контакти со лилјаците.

Д-р Луиз Флуд, од Одделот за контрола на болести на Министерството за здравство, рече дека ова е трет пат лисавирус (ABL) да се најде кај лилјаците во Јужна Австралија.

  • ABL е болест слична на беснило што може да се пренесе на луѓето преку залак, или ако заразениот лилјак се изгреба од нула и се лекува само откако ќе се појават симптоми, тоа може да биде фатално, вели д-р Флид.
  • Иако само еден процент од лилјаците имаат ABL, овие неодамнешни случаи се загрижувачки и важен потсетник дека лилјаците треба да ги чуваат соодветно обучени и вакцинирани обучувачи. Иако развојот на ABL-болеста може да се спречи со правилно санирање по каснувања или гребнатини, најдобро е да се избегне каков било контакт со нив, додаде таа.

Д-р Мари Кар од Одделот за примарни индустрии ги предупреди сопствениците на миленичиња да ги чуваат своите животни подалеку од лилјаците.

  • Ако се сомневате дека вашето животно е каснато или изгребано од палка, ве молиме контактирајте го вашиот ветеринар или Центарот за контрола на болести на животни, рече таа.

Девет случаи на лица кои биле изложени на ABL биле регистрирани минатата година и сите случаи биле третирани и превентивно им биле дадени вакцини против беснило.

Секој што е каснат или изгребан од лилјак треба да ја чисти раната најмалку пет минути и веднаш да нанесе антисептик, велат експертите.

Што е Lisavirus на австралискиот лилјак (ABL)?
Вирусот на беснило и ABL спаѓаат во групата лисавируси кои обично се пренесуваат преку каснување од заразено животно. Тие предизвикуваат болест на беснило кое влијае на централниот нервен систем и обично е фатална. Светската здравствена организација проценува дека повеќе од 55.000 луѓе годишно умираат од беснило.

Само три случаи на инфекција и смрт на човекот со ABL се регистрирани откако вирусот беше идентификуван во 1996 година. Сите три се забележани во Квинсленд.

За потсетување, како главен виновник за пандемијата на коронавирусите од смртта на милиони луѓе, лилјаците се најчести. Многумина веруваат дека лилјаците се носители на вирусот COVID-19 и дека вирусот се проширил од нив на луѓето.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

Слични вести

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...