дома Свет СТИГНУВА АВИОН ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Пацификот наскоро ќе добие нов „господар на...

СТИГНУВА АВИОН ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Пацификот наскоро ќе добие нов „господар на небото“

Договорот за авионот вреди неверојатни 40 милијарди долари.
Јапонија го именуваше Mitsubishi Heavy Industries (MHI) како главен снабдувач за развој на неговиот борбен авион од следната генерација, а Министерството за одбрана претходно во петокот објави дека потпишале договор со компанијата. – Ќе продолжиме со развојот на следниот ловец (Ф-ИКС) заедно со компанијата – рекоа од Министерството во краткото соопштение објавено на веб-страницата. Локалните медиуми јавуваат дека министерот за одбрана Нобуо Киши изјавил дека земјата ќе избере странски партнер за соработка во авијациската технологија до крајот на оваа година, а во фокусот ќе биде стелт технологијата.

Изборот на MHI како главен снабдувач за програмата F-IX е малку изненадувачки, со оглед на тоа што Јапонија беше решена да ги рестартира своите домашни борбени авиони. Mitsubishi е единствената компанија во Јапонија со искуство во оваа област. Компанијата го зазеде 21-то место на најновата ранг листа на Defence News и меѓу првите 100 одбранбени компании во светот. Ројтерс претходно објави дека договорот за авионот вреди и до 40 милијарди долари. „Дефанс њуз“ испрати е-пошта до Агенцијата за набавка, технологија и логистика на Министерството за одбрана, ажурирајќи ја вредноста на договорот, но не доби одговор. Министерството за одбрана, исто така, бара повеќе финансии за истражување и развој на F-IX во своето последно барање за буџет, доставено до Министерството за финансии на земјата кон крајот на септември. Министерството за одбрана побара 555,8 милиони УСД за главната програма и дополнителни 113,6 милиони УСД за истражување и развој на борбени подсистеми, како што се радари и ракетни системи за интеграција. Финансирањето ќе и овозможи на Јапонија да ја продолжи својата истражувачка и развојна работа за технологијата на ловците, што продолжи во текот на изминатата деценија и покрај прекинот на производството на борбениот авион „Митсубиши Ф-2“ и одлуката за купување на „Локид Мартин Ф-35“.

Работата што државата планира да ја продолжи вклучува развој и рафинирање на стелтни дизајни и материјали, активни електронски скенирани радари и турбофан после согорувачот. За таа цел, локалниот производител на мотори IHI се очекува да продолжи со работата на неговиот турбофан KSF9-1. Јапонија спроведе серија тест летови на локално дизајниран и изграден демонстратор за борбена технологија од 2016 до 2018 година за да ја потврди својата работа. Земјата ги искористи податоците собрани од програмата за тестирање за понатамошно рафинирање на нејзините домородни можности. Министерството претходно соопшти дека сака да го започне основниот процес на дизајнирање авиони и мотори F-IX пред крајот на тековната јапонска фискална година, кој завршува на 31 март 2021 година. Ова ќе биде проследено со производство на првиот прототип, планиран да започне во 2024 година, со летање тестови закажани за почетокот на 2028 година по финализирањето на плановите за дизајн и производство.

Јапонија планира да ја замени својата флота од приближно 90 авиони Ф-2 со нов борбен авион почнувајќи од 2035 година. Ф-2 е развиен во соработка со Локид во 90-тите години и наликува на поголема верзија на американскиот повеќенаменски ловец Ф-16, но примарно е опремен со домашни системи. Јапонија планира да набави и 147 F-35, кои ќе вклучуваат 42 варијанти на кратко полетување и вертикално слетување. Јапонија неодамна го избра и Боинг за надградба на 98 од своите лиценцирани пресретнувачи Mitsubishi F-15J / DJ Eagle, кои ќе имаат млазници опремени со нови радари и интегрирани со ракетни системи.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Познат спортист погина во Дубаи: Го направи она што го сакаше и го загуби животот!

Деталите за смртта на Французинот допрва ќе пристигнуваат. Човек кој ги надминуваше границите во екстремни спортови и рутински правеше работи што се вртоглави, почина под...

Погледнете како дебелкото на модната писта им го украде шоуто на моделите

Да се ​​потсетиме на оваа сцена од модната недела во Лос Анџелес пред неколку години. Танчерот и модел „плус сајз“ од Далас, Тексас, Декстер Мејфилд,...

Има 19 години и живее со своите родители: „Не им пречи што сум проститутка“

Неодамна на британскиот Канал 5 беше прикажана интересна приказна за една од најмладите, но и најуспешни сексуални работнички во Велика Британија. Имено, Ели, која...

Овие хороскопски знаци се вистински миленици на среќата

Проверете во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите среќници и усвојте некои од нивните доблести. Стрелец Луѓето родени во овој знак се вистински доказ дека доброто...

Слични вести

Како луксузен хотел стана затвор за тајкуните: После 3 години беше откриено што се случувало во кобната ноќ

Апсењата ги потресоа темелите на саудиското општество, веднаш ги претворија недопирливите во цели за апсење. Нивните статуси биле одбиени, имотот им бил одземен, а...

Погледнете како дебелкото на модната писта им го украде шоуто на моделите

Да се ​​потсетиме на оваа сцена од модната недела во Лос Анџелес пред неколку години. Танчерот и модел „плус сајз“ од Далас, Тексас, Декстер Мејфилд,...

Има 19 години и живее со своите родители: „Не им пречи што сум проститутка“

Неодамна на британскиот Канал 5 беше прикажана интересна приказна за една од најмладите, но и најуспешни сексуални работнички во Велика Британија. Имено, Ели, која...

Овие хороскопски знаци се вистински миленици на среќата

Проверете во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите среќници и усвојте некои од нивните доблести. Стрелец Луѓето родени во овој знак се вистински доказ дека доброто...

Ѓоковиќ и Џеј Зи започнуваат заедничка деловна активност

Според „Дејли меил“, музичарот од милијарди долари и првиот тенисер во светот, чие богатство изнесува 220 милиони долари, планираат да вложат пари во фитнес...