дома Свет СТРАШНИ БРОЈКИ: Повеќе од 18 000 ДЕЦА БЕГАЛЦИ кои стигнаа во Европа...

СТРАШНИ БРОЈКИ: Повеќе од 18 000 ДЕЦА БЕГАЛЦИ кои стигнаа во Европа СЕ ИСЧЕЗНАТИ!

Според анализата на новинарската група „Lost in Europe / Изгубени во Европа“, во која соработуваат репортери од лондонски „Guardian“, холандски сервис VPRO, германски RBB и други медиуми, од 2018 до 2020 година, 18.292 деца, малолетни бегалци без придружба кои пристигнале и за кои беа одговорни институциите на европските земји се водат како „исчезнати во Европа, според Дојче веле.

Можно е повеќе деца да исчезнале, бидејќи има големи разлики во обработката на податоците меѓу земјите. Франција, Данска и Романија не собираат податоци од ваков вид, додека Бугарија не прави разлика помеѓу малолетници кои доаѓаат со старатели и оние кои доаѓаат сами.

Европската комисија е свесна за овие проблеми. Европскиот комесар за внатрешни работи Илва Јохансон наведува дека Брисел им посочи на членките на ЕУ дека „тие мораат да сторат повеќе против исчезнувањето на децата бегалци, меѓу другото, со подобро собирање податоци“.

Претставникот на меѓународната организација за детски права ESRAT, Верена Кек, смета дека реалниот број на деца кои губат трага во Европа е всушност многу поголем. Таа ја критикува ЕУ за заедничкото нерешавање на прашањето и за немањето централен регистар на исчезнати лица.

  • За децата и младите, ова може да има фатални последици, бидејќи тие можат да влезат во ситуација да бидат искористени. И ако никој не знае дека исчезнале, никој не ги бара, наведува Кек.

Девојче од Виетнам кое исчезна од германскиот државен дом за деца, во провинцијата Бранденбург, полицијата случајно ја пронајде неколку месеци подоцна при претрес на стан во Берлин. Девојчето живеело со виетнамски пар кој нелегално продавал дрога и цигари. Девојчето било принудено да работи во студио за маникир за 300 евра месечно, да продава цигари и да доставува наркотици.

Во Германија, во последните три години се пријавени 7.806 исчезнати деца, од кои 724 сè уште не се пронајдени. Најчесто, децата од Авганистан исчезнуваат, а потоа следат Мароко и Алжир.

Особено проблем е лошо водената статистика. Германската федерална канцеларија за криминалистика, задолжена за регистарот на исчезнати лица, признава дека некои деца бегалци ќе бидат евидентирани како исчезнати неколку пати, додека други ќе бидат изоставени.

Претставникот на организацијата Германска помош за деца, Холгер Хофман, го оценува недостатокот на сигурни податоци како „скандал“ и додава дека „ваквите дупки во знаењето широко ја отвораат вратата кон криминалните мрежи“.

Уште во 2016 година, Европол предупреди на криминални мрежи кои ги експлоатираат децата кои сами бегаат во Европа. Германските власти во јануари годинава објавија дека знаат за виетнамските банди кои тргувале со луѓе.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Ковид ги раздвојува, мостот ги поврзува: Близнаци се среќаваат на границата на Норвешка и Шведска

Ола и Понтус Берглунд носат столици што се преклопуваат, сендвичи, термоси и многу добро расположение и се сместуваат секој на својата сстрана на тенките,...

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации...

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...

Слични вести

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации...

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...

АРАП ПРЕТЕПАН ВО СВОЈАТА ЗГРАДА: Израелската полиција бега од зградата, а потоа започнува ВРИСОК на станарите! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На YouTube-каналот „News Arab“ е направено застрашувачко видео. Човекот лежи на скалите на подот, најверојатно израелски арап (палестинец). Израелските полицајци во униформа и со...