дома Свет Тестот започнува: Повторно ќе ги заразат

Тестот започнува: Повторно ќе ги заразат

Британски научници започнуваат тест со кој поранешните пациенти со COVID-19 повторно ќе бидат изложени на вирусот со цел да се испита имунолошкиот одговор и да се види дали луѓето повторно ќе се инфицираат.

Во февруари, Велика Британија стана првата земја во светот што спроведе COVID-19 испитувања врз луѓе, како во случајот кога волонтерите беа намерно изложени на коронавирус за да помогнат во борбата против оваа болест.

Тестирањето, кое започна денес, се разликува од тоа спроведеното во февруари по тоа што има за цел да види дали луѓето повторно ќе се инфицираат, што може да им овозможи на научниците подобро да го разберат имунитетот.

Научниците веруваат дека е поефикасно да се изложат поранешните пациенти на короната отколку да се заразат луѓе кои немале COVID-19.

  • Информациите во оваа студија ќе ни овозможат да развиеме подобри вакцини и третмани, но и да разбереме дали луѓето се заштитени по вирусот и во колкава мера, рече Хелен Мек Шејн, вакцинолог и раководител на истражување на Универзитетот во Оксфорд.

Таа додаде дека истражувањето ќе им помогне на научниците да го разберат имунолошкиот одговор кој штити од реинфекција.

Ројтерс додава дека научниците со децении користеле луѓе за тестови за да дознаат повеќе за маларија, грип, тифус и колера и да развиваат лекови и вакцини против овие болести.

Во првата фаза од студијата, на половина од волонтерите ќе им биде дадена најмалата доза на корона неопходна за реплицирање на вирусот, и се очекува да не развијат симптоми или да бидат благи.

Во втората фаза, која започнува на лето, другите волонтери ќе бидат заразени со „стандардната доза“. Во фаза една, до 64 здрави учесници во тестот, на возраст од 18 до 30 години, кои биле заразени со COVID-19 пред најмалку три месеци, ќе бидат заразени со оригиналниот вид SARS-CoV-2. Потоа ќе бидат ставени во карантин најмалку 17 дена и ќе бидат надгледувани, а доколку некој развие симптоми, тие ќе бидат третирани со моногени Regeneron антитела.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Случајот за 27 април еден ден ќе стаса до Стразбург и оттаму ќе дојде шлаканицата за македонското судство

Случајот за 27 април еден ден ќе стаса до Стразбург и оттаму ќе дојде шлаканицата за македонското судство Случајот за 27 април еден ден ќе...

КОРОНАТА НЕ Е РЕСПИРАТОРНА, ТУКУ ВАСКУЛАРНА БОЛЕСТ? Најновата студија на американски научници

Членовите на студискиот тим од американскиот универзитет во Сан Диего тврдат дека имаат доказ дека COVID-19 не е респираторна, туку васкуларна болест, пренесува „EuroNews“. Ова,...

НОВ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ ХОЛИВУД! Ѕвездата од серијата „Пријатели“ праќал НЕПРИЈАТНИ ПОРАКИ НА ТИНЕЈЏЕРКА!

Кејт Харалсон, 20-годишна лична асистентка, одлучи во интервју за сајтот „PageSix“ да ја разоткрие холивудските sвезди кои, како што тврди, на апликацијата за запознавање...

Која е Кинескињата која ЈА ОБВИНУВААТ ЗА РАЗВОДОТ на Бил и Мелинда Гјетс

Кинескињата Џе Ванг (36), наречена Шели, кој живее во Сиетл, наводно е причина за разводот на Бил  и Мелинда Гејтс. На социјалните мрежи се погласни...

Слични вести

ЕК: Одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио!?

Портпаролката на Европската Комисија за проширување, Ана Писонеро, потврди дека изјавата на еврокомесарот Оливер Вархеји за одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио,...

КОРОНАТА НЕ Е РЕСПИРАТОРНА, ТУКУ ВАСКУЛАРНА БОЛЕСТ? Најновата студија на американски научници

Членовите на студискиот тим од американскиот универзитет во Сан Диего тврдат дека имаат доказ дека COVID-19 не е респираторна, туку васкуларна болест, пренесува „EuroNews“. Ова,...

НОВ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ ХОЛИВУД! Ѕвездата од серијата „Пријатели“ праќал НЕПРИЈАТНИ ПОРАКИ НА ТИНЕЈЏЕРКА!

Кејт Харалсон, 20-годишна лична асистентка, одлучи во интервју за сајтот „PageSix“ да ја разоткрие холивудските sвезди кои, како што тврди, на апликацијата за запознавање...

Која е Кинескињата која ЈА ОБВИНУВААТ ЗА РАЗВОДОТ на Бил и Мелинда Гјетс

Кинескињата Џе Ванг (36), наречена Шели, кој живее во Сиетл, наводно е причина за разводот на Бил  и Мелинда Гејтс. На социјалните мрежи се погласни...

Има ли некој ташак за револуција, не за партија

Нема. Тврдам. А, зошто нема? Нема луѓе. Се е тоа ‘‘ја би сакал да се онадам, ама ако може да не ми влезе‘‘! Е,...