дома Свет Тие изнудиле милиони долари од киднапирање странци

Тие изнудиле милиони долари од киднапирање странци

Северноафриканското крило на Ал Каеда доби нов лидер откако француските сили во Мали го ликвидираа претходниот шеф на оваа џихадистичка организација, тврди АП, разузнавачка организација со седиште во Вашингтон, која ги следи страниците на исламистичките организации.

Исламски Магреб, познат по кратенката АКИМ, за прв пат го покажа трупот на својот поранешен водач Абделмалек Друкдел и објави дека на негово место доаѓа Јазид Мубарак, познат како Абу Убаида Јусуф ал-Анаби.

АКИМ исто така потврди дека е убиена швајцарската мисионерка Беатрис Стокли, која беше киднапирана во јануари 2016 година во градот Тимбукту, главниот град на истоимениот регион во Мали, и дека АКИМ ја обвини нејзината смрт за неуспешниот обид на „француските крстоносци“ да ја ослободат. пренесува АП.

Северноафриканското крило на Ал Каеда досега изнудуваше милиони долари за киднапирања на странци.

Директорката на АП, Рита Кац оцени дека назначувањето на Јусуф ал-Анаби не е изненадување, имајќи предвид дека тој постојано се појавуваше на сите пропагандни материјали на оваа група во последните неколку години и учествуваше во сите поголеми операции на АКИМ.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Никогаш не сум имала проблем да го покажам своето тело: Една од најпопуларните модели од 90-тите години го претвори дома во модна писта и...

Една од најпопуларните модели на деведесеттите, денес 52-годишната Хелена Кристенсен, сè уште изгледа привлечно и ги израдува своите верни следбеници на Instagram со својот...

УШТЕ ЕДНА СПОРТСКА НЕСРЕЌА!!!Се појави првото видео од местото на трагедијата: Нема преживеани, леталото на пламен, ужасна сцена! (ВИДЕО)

Трагичните вести пристигнаа од Бразил и го потресоа целиот свет. Членот на четвртата лига, Палмас, објави дека утрово четворица фудбалери и претседателот на клубот загинаа...

10 знаци дека ви треба чистење од негативна енергија

Научете да се релаксирате и да управувате со вашите мисли. Однесувајте си малку време за себе во текот на денот, потоа опуштете се или...

25 ЈАНУАРИ ХОРОСКОП: Наклонетост на шефот кон Бикот и Близнаците, Лавовите немаат среќа во љубовта, Шкорпијата станува се подобра (ВИДЕО)

ОВЕН РАБОТА: Овој ден ќе имате интересна средба со помлада личност, која ќе ве замоли за помош и таа на крајот ќе ви помогне. Ќе...

Слични вести

ИБРАХИМОВИЌ ГО СРУШИ ИНТЕРНЕТОТ! Златан ШОКИРАШЕ СО ФОТОГРАФИЈА, но еден ДЕТАЛ ја реши МИСТЕРИЈАТА!

Никогаш не е досадно со Златан Ибрахимовиќ Легендарниот Швеѓанец често оди од крајност во крајност, и честопати успева да ја изненади фудбалската јавност. Играчот на Милан...

УШТЕ ЕДНА СПОРТСКА НЕСРЕЌА!!!Се појави првото видео од местото на трагедијата: Нема преживеани, леталото на пламен, ужасна сцена! (ВИДЕО)

Трагичните вести пристигнаа од Бразил и го потресоа целиот свет. Членот на четвртата лига, Палмас, објави дека утрово четворица фудбалери и претседателот на клубот загинаа...

10 знаци дека ви треба чистење од негативна енергија

Научете да се релаксирате и да управувате со вашите мисли. Однесувајте си малку време за себе во текот на денот, потоа опуштете се или...

25 ЈАНУАРИ ХОРОСКОП: Наклонетост на шефот кон Бикот и Близнаците, Лавовите немаат среќа во љубовта, Шкорпијата станува се подобра (ВИДЕО)

ОВЕН РАБОТА: Овој ден ќе имате интересна средба со помлада личност, која ќе ве замоли за помош и таа на крајот ќе ви помогне. Ќе...

Никогаш не сум имала проблем да го покажам своето тело: Една од најпопуларните модели од 90-тите години го претвори дома во модна писта и...

Една од најпопуларните модели на деведесеттите, денес 52-годишната Хелена Кристенсен, сè уште изгледа привлечно и ги израдува своите верни следбеници на Instagram со својот...